Prinderit verejten dicka te cudtishme tek femija i tyre, nga qafa nje metal i vogel kishte dale ne siperfaqe…

Kushtuar vajzës mirditore, mësueses, Marie Tuçi, (1928-1950), të cilën regjimi Enverian, e torturoi, në mënyrën më makabre, duke e mbyllur në një thes, lakuriq, bashkë me një mace të egër.

Nuk mjaftonin vetëm thonjtë e kafshës se egërsuar, por njëkohësisht ajo goditej me mjete të forta nga hetuesit e gardianët e burgut, në prani të grave të tjera të burgosura… Pse?… Sepse mendonte ndryshe. Vdiq e masakruar nga shqipfolësit, e një ideali pa ideal…

MOS E HUMB, KLIKO LINKUN E MEPOSHTEM PER ME TEPER..

Hapen arkivat e para: Marrëveshja për zhdukjen e pavarësisë së Shqipërisë (Dokument i vitit 1919)

Monografia “Shqipëria në Konferencën e Paqes 1919-1920” me autorë Muin Çami dhe Marenglen Verli trajton një nga momentet më të rëndësishme të historisë sonë kombëtare të kohëve moderne.
Pas Shpalljes së Pavarësisë më 1912 dhe njohjes ndërkombëtare të shtetit shqiptar më 1913, në vitet 1919-1920 ndodhën zhvillime kombëtare e ndërkombëtare që fillimisht rrezikuan e më pas rikonfirmuan ekzistencën e Shqipërisë së pavarur.

Konferenca e Paqes e Parisit e organizuar pas Luftës së Parë Botërore, më 18 janar 1919, deri më 21 janar 1920, nga Fuqitë e Mëdha fituese, në….

PO VDES NANË, SOT PO VDES!! | RRENQETHESE

Kushtuar vajzës mirditore, mësueses, Marie Tuçi, (1928-1950), të cilën regjimi Enverian, e torturoi, në mënyrën më makabre, duke e mbyllur në një thes, lakuriq, bashkë me një mace të egër.

Nuk mjaftonin vetëm thonjtë e kafshës se egërsuar, por njëkohësisht ajo goditej me mjete të forta nga hetuesit e gardianët e burgut, në prani të grave të tjera të burgosura… Pse?… Sepse mendonte ndryshe. Vdiq e masakruar nga shqipfolësit, e një ideali pa ideal…

MOS E HUMB, KLIKO LINKUN E MEPOSHTEM PER ME TEPER..

Zeka: Jam i kërcënuar seriozisht nga grupi i Azem Sylës

Image result for milaim zeka azem syla

Një bisedë komunikimi mes Milaim Zekës dhe një shoku të tij e ka nxjerrë në rrjetin social në Facebook, shoku i tij, James Stern, ku Zeka thotë se është i kërcënuar nga grupi i Azem Sylës.

Pasi ia parashtron disa pyetje Milaim Zekës, i cili në një komunikim në viber, pohon se është i kërcënuar seriozisht.

“Jam i kërcënuar seriozisht…” i rrëfen mikut të tij Zeka, ndërsa i pyetur se nga kush, Zeka thotë se nga grupi i Azem Sylës.

MOS E HUMB, KLIKO LINKUN E MEPOSHTEM PER ME TEPER..

SKANDAL NE KOSOV: Këshilltari i kryeministrit Mustafa, ish pjesëtar i MUP-it të Serbisë?! (Video

Këshilltari i kryeministrit Mustafa, ish pjesëtar i MUP-it të Serbisë?! (Video)

Ivan Tomiçi, drejtor i Zyrës për Komunitete në Qeverinë e Kosovës, por edhe këshilltar i kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, duket se para se të hyjë në politikë, ka qenë pjesë e MUP-it të Serbisë.

Agjencia e Lajmeve KosovaPress ka kontaktuar zyrën për media të Qeverisë së Kosovës, por ata kanë thënë se nuk janë në dijeni të këtyre fakteve. Ndërsa, Tomiç e mohon të ketë punuar ndonjëherë për çfarëdo institucioni të Qeverisë së Serbisë…..

Link1: Kliko linkun e meposhtem per me teper

Hapen arkivat e para: Dëshmi që Troja ishte qytet Ilir (Shqiptar)

Jemi në mes të dy botërave, jo vetëm Lindje- Perëndim por edhe prapambetje dhe obskurantizë m dhe lulëzim dhe dritë. Cilën ta zgjedhim?

Në kohën e vlimit të terrorizmit në botë ne shohim që e mira është e futur ndër shqiptar dhe e kërkojmë të kaluarën që ta ndriçojmë të ardhmen. Sa e shkelqyeshme është kur e sheh një të ri shqiptar që e kërkon vetën nëpër bibliotekat e Gjermanisë, dhe e gjenë!

Ajo është e shkruar, ajo jeton në historinë botërore, ajo jeton në libraritë e shteteve të iluminuara.

MOS E HUMB, KLIKO LINKUN E MEPOSHTEM PER ME TEPER..

Erdogan: E gjithë Greqia në vitin 2050, do të jetë Shqipëri, Ballkani është tokë Ilire (Foto)

Një gazetë turke ka “tërbuar” grekët për shkak të publikimit të një hartë me kufijtë e ndryshuar të Europës.
Sipas gazetës turke “Star”, Greqia nuk do të ekzistojë më, por do të jenë shqiptarët që do të shtrihen deri në territoret greke.
Ky fakt i ka tërbuar mediat greke, duke pasur parasysh marrëdhëniet e Greqisë me Turqinë, por edhe me Shqipërinë.
Ja çfarë shkruan njëra prej mediave greke…
Sfidë e paparë nga gazeta turke pro-qeveritare, “Star”, e cila në faqen e parë ka publikuar një hartë të Europës në vitin 2015, duke e paraqitur…

MOS E HUMBIS…! SHIKO ME SHUME….

Goditja e rradhes ndaj sllaveve: Gjuha shqipe tani zyrtare në: Podgoricë, Ulqin, Tivar, Plavë, Rozhajë dhe Tuz

Goditja e rradhes ndaj sllaveve: Gjuha shqipe tani zyrtare në: Podgoricë, Ulqin, Tivar, Plavë, Rozhajë dhe Tuz.
Ndryshimi i ligjit mbi të drejtat dhe liritë e pakicave në Mal të Zi, parashikon zyrtarizimin e gjuhës së pakicave në të gjitha komunat ku ato përbëjnë 5% të popullsisë, raporton Fakte.

Sipas autoriteteve malazeze gjuha shqipe përveç në Ulqin, Tuz dhe Plavë me ligjin e ri zyrtarizohet tani edhe në Rozhajë, Podgoricë dhe Tivar. Kjo përbën një hap të madh në drejtim të avansimit të drejtave të shqiptarëve në Mal të Zi.

MOS E HUMB, KLIKO LINKUN E MEPOSHTEM PER ME TEPER..