A e dini se çfarë do të thotë shenja e gjysmë hënës në thonjtë tuaj?!

Pjesa e bardhë në thonjtë tuaj që mban formën e gjysmë hënës është shumë e rëndësishme dhe duhet të keni kujdes të mos e dëmtoni.

Kjo gjysmë-hënë ndryshe quhet edhe lunula (në gjuhën latine: Hënë e vogël), dhe është pjesë shumë e ndjeshme e thoit.  Lunula, nëse dëmtohet, i gjithë thoi do të deformohet përgjithmonë.Sidoqoftë, nëse e dëmtoni pjesën tjetër të thoit ose nëse iu bie thoi, lunula do të qëndroj në vendin e vet.

Më interesantja për lunulën është se nuk ka ngjyrën e bardhë, por vetëm duket kështu kur shikohet përmes thoit.

Në mjekësinë alternative besohet se lunula tregon shumë informacione të rëndësishme për shëndetin tonë të përgjithshëm. P.sh., mjekësia tradicionale kineze beson se mungesa e lunules tregon se jeni anemik apo keni mungesë të vlerave ushqyese, ndërsa lunula e zbehtë apo me ngjyrë blu, tregon se mund të keni diabet.

3 thoughts on “A e dini se çfarë do të thotë shenja e gjysmë hënës në thonjtë tuaj?!”

  1. whoah this blog is great i really like studying your articles. Stay up the good work! You realize, many persons are searching round for this information, you could aid them greatly.

  2. Thanks a lot for providing individuals with remarkably wonderful chance to discover important secrets from this web site. It really is very cool and also full of a great time for me personally and my office acquaintances to visit your web site no less than three times per week to see the new issues you will have. And definitely, I am usually fascinated with your breathtaking secrets served by you. Selected 4 facts on this page are unequivocally the very best I’ve had.

  3. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this website with my Facebook group. Talk soon!

Leave a Reply

Your email address will not be published.