Kur duhet të fillojmë të përdorim krem kundër diellit, 4 mënyra për të zgjedhur faktorin e duhur mbrojtës

Studimet tregojnë efektet e ekspozimit ndaj rrezeve UVA të forta. Rrezet UV të cilat arrijnë sipërfaqen e tokës mund të ndahen në tre grupe; UVA, UVB dhe UVA të forta. Studimet tregojnë se rrezet UVA të forta përfaqësojnë më shumë se 75% të rrezeve UV. Ato mund të depërtojnë në thellësi të lëkurës më shumë se çdo lloj rreze UV dhe shkaktojnë efekte të dëmshme afatgjata si plakja e parakohshme e lëkurës dhe tharja e saj.
Kush ka nevojë për mbrojtje të përforcuar kundër rrezeve UVA të forta?
Lëkurat e ndjeshme dhe intolerante ndaj diellit janë veçanërisht të ndjeshme ndaj rrezeve UVA të forta. Këtu bën pjesë edhe lëkura e fëmijëve. Të gjitha këto lloje lëkurash do të përfitojnë nga mbrojta dhe kujdesi për nevoja specifike…
Si të zgjidhni faktorin mbrojtës SFP?
Ndiqni këto rregulla të arta për një lëkurë të shëndetshme dhe të bukur.
4 mënyra për të zgjedhur faktorin e duhur mbrojtës
1.Kremrat me faktorë mbrojtës dhe rezistentë ndaj ujit ju japin mundësinë të mos digjeni nga rrezet nëse ju jeni në/ose jashtë ujit, por me kushtin që ai të aplikohet çdo dy orë.
2.Aplikojeni kremin në masë. Statistikat tregojnë se ne përdorim vetëm çerekun apo gjysmën e masës së kremit që na nevojitet për mbrojtje.
3.Mendoni për cilësinë: zgjidhni një krem që ju bën të lumtur kur e përdorni dhe që nuk ju bezdis. Sprait mund të djegin fytyrën nëse përmbajnë alkool.
4.Mendoni për të gjitha pjesët e trupit. Njerëzit shpesh harrojnë të aplikojnë kremin me faktor mbrojtës në kurriz, këmbë, veshë.
Cili krem me faktor mbrojtës është për ju?
Ju dëshironi ….
☼ TË MERRNI NGJYRË PA U DJEGUR. Atëherë zgjidhni një produkt që stimulon pigmentimin dhe prodhimin e melaninës.
☼ TË MBRONI TOTALISHT LËKURËN TUAJ NGA DIELLI. Asnjë produkt nuk i ndalon
rrezet plotësisht, por zgjidhni një produkt që përmban dioksid titaniumi për mbrojtje të lartë.
☼ TË PARANDALONI PLAKJEN. Zgjidhja ideale është një produkt me SPF të ulët (SPF 15) dhe që përmban antioksidantë si vitamina E.
☼ NJË PRODUKT QË TA APLIKONI PASI LAHENI NË DET OSE PISHINA. Është shumë e lehtë të digjeni gjatë kohës që ju prisni të thaheni, kështu që përdorni një që funksionon edhe në lëkurën e lagur.

Të gjitha përdorimet e vajit të kokosit për lëkurën dhe flokët

Vaji i kokosit është një nga vajrat më të njohura natyrale, që mund të sjellë përveç përfitimeve të saj të shumta shëndetësore, dhe një gamë të gjerë përdorimesh. Ne ju japim disa arsye më shumë për t’u dashuruar me vajin e kokosit, pasi do të dukeni 10 vjet më të reja:

Ushqen lëkurën
Për të ushqyer lëkurën, për të luftuar rrudhat dhe për ta bërë atë të butë dhe elastike, aplikoni vaj kokosi në lëkurë çdo natë para se të flini. Lëreni të veprojë gjatë natës.

Krem për celulitin
Ky vaj është i mrekullueshëm në rastin e celulitit. Vetëm përziejeni me mjaltë dhe aplikojeni në zonat e prekura para se të flini. Lëreni të veprojë deri në mëngjes. Pas disa javësh, celuliti do të zhduket plotësisht.

Krem për duart
Vaj kokosit ka veti të fuqishme për zbutjen e duarve dhe për të qetësuar lëkurën e tyre. Vetëm aplikojeni atë dhe ju menjëherë do të vini re efektet.

Krem depilimi
Kremrat e depilimit janë plot me kimikate të dëmshme, ndërkohë që ky vaj e hidraton lëkurën dhe zakonisht përdoret për të rruajtur zonat poshtë sqetullave.

Trajtimi i qerpikëve
Në qoftë se ju përdorni kozmetikë shpesh, ky vaj do të jetë produkti i preferuar për heqjen e make-up-¬it, por edhe gjithashtu do të nxisë rritjen e qerpikëve tuaj. Aplikojnë atë në lëkurën e kokës apo qerpikë para se të shkoni për të fjetur çdo natë. Do të përshpejtojë rritjen e flokëve dhe do të ndihmojë problemet me rënien e tyre.

Venat me variçe
Për të trajtuar venat me variçe përdorimi i këtij vaji është një mënyrë krejtësisht e natyrshme, vetëm duke masazhuar zonat e prekura përditë.

Burimi:Panorama

Pranvera detoks; koha dhe mënyrat për t’u rikthyer në formë

Pranvera është mundësia e fundit për t’u rikthyer në formë, pas abuzimit me ushqime apo pije alkoolike, gjatë dimrit. Nëse ende nuk e keni ndarë mendjen, mund të jetë mundësia e fundit. Më mirë vonë se kurrë!
Është e kotë që të vareni prej artikujve që mbushin përditë revistat apo faqet online. Nuk kanë për të funksionuar as dietat që shpikni vetë. Gjëja kryesore është që të mos kapërceni vaktet, asgjë të mirë nuk keni për të arritur. Këshillohuni me një dietolog në mënyrë që të merrni dietën që iu duhet.

Domosdoshmëria e ujit, çajrave dhe lëngjeve
Pini vazhdimisht ujë! Të paktën 1 lt në ditë. Përpiquni që dy apo tre herë, gjatë ditë, të pini çajra natyral me bazë xhinxheri, finoku e qershie. Mundohuni që të mos shtoni sheqer. Frutat e shtrydhura apo smoothi-t janë një tjetër alternativë për të pastruar trupin nga toksinat. Shmangni pijet alkoolike apo lëngje të tjera me konservues e sheqer. Mënyra më e mirë për të nisur dietën është pikërisht detoksikimi.

Mos kurseni bishtajorët dhe perimet. Mund të hani 2-3 racione në ditë sepse janë burim fribrash dhe mineralesh. Përdorini të pjekura ose të ziera dhe bëni kujdes me sasinë e kripës dhe vajit.

Living

8 maska natyrale për të gjitha problemet e lëkurës

Njësoj si organzimi ka nevojë për minerale e vitamina që ne i marrim përmes ushiqmit, ashtu dhe lëkura jonë ka nevojë për vlera ushqyese.Kur kemi mundesinë ta ushqejmë me përbërës natyralë përse zgjedhim produktet që u janë nënshtruar proceve të ndryshme kimike etj. Zgjidhja e problemeve të lëkurës mund të gjendet në kuzhinën tuaj. Për çdo shqetësim që keni ekziston një ushqim që e trajton. Mënyra e përgatitjes dhe e aplikimit është e njëjtë për të gjitha maskat. Ajo që ju duhet të bëni është vetëm të përzieni përbërësit e të lyeni fytyrën me masën që keni përftuar. Maskat duhen mbajtur në lëkurë për më shumë se 10 minuta e më pas ta shpëlani me ujë të vakët. Më poshtë do të lexoni 8 maska për të gjitha problemet e lekurës, të përgatitura tërësisht në kushte shtëpie dhe me përbërës natyrale

Rifreskim i fytyrës përpara gjumit
Tulin e një domateje+2 lugë qumësht
Maskë anti rrudhë
1 vezë+ 1 lugë xhel apo lëng aloe vera
Maskë kundër pikave dhe shenjave
1 të bardhë veze + një lugë lëng limoni
Për një fytyrë që shkëlqen
2 lugë kos+ 2 lugë lëng limoni
Për lëkurat e yndyrshme
Një lugë kurkum + 2 lugë lëng apo xhel Aloe Vera
Maskë hidratuese
1 lugë lëng limoni+ 2 lugë mjaltë
Maska që trajton aknet dhe parandalon shfaqjen e tyre
1 lugë kanellë pluhur+ 2 lugë mjaltë
Scrub për pastrimin e thellë të lëkurës
2 lugë kos+ 1 lugë tërshërë të grirë

Këshilla praktike si të zgjidhni parfumin e duhur sipas karakterit tuaj

Me ardhjen e çdo sezoni të ri, parfumierët nxjerrin në treg aroma të ndryshme të lehta për t’u përshtatur me temperaturat e jashtme. Gjatë stinëve të ngrohta, aromat janë të lehta, të freskëta dhe me lule. Ato mund të hidhen direkt në lëkurë për të përhapur aromë gjatë gjithë ditës ndonëse parfumet evoluojnë në varësi të lëkurës dhe të momentit kur ne i hedhim. Parfumi zbehet paksa në fund të ditës, por gjatë drekës ne gjithmonë zbulojnë esenca të reja të tij. Një parfum tregon shumë për karakterin dhe temperamentin e një gruaje kështu që përdorimi i tij nuk duhet neglizhuar. Në varësi të karakterit, zgjidhni aromat që ju përshtaten

1. Nëse keni karakter të qetë dhe dëshironi që lëkura juaj të jetë e freskët, mund të përdorni aromat e lehta dhe me shije frutash. Ju dëshironi që parfumi të përthithet nga lëkura, të jetë pjesë juaja. Parfumet e përbëra nga lulet me aromë, si irisi, jasemini, qershia, livanda janë zgjidhjet e duhura për ju!
2. Nëse keni karakter ëndërrimtar dhe romantik, dëshironi që parfumi të shërbejë si një mbulesë që ju mbështjell nën magjinë e një flladi pranveror. Aromat e ëmbla, sidomos ato pranverore, që frymëzojnë anën romantike, janë të duhurat për ju. Këto janë aromat që përmbajnë vanilje, trëndafil, myshk, bergamot apo portokall.
3. Nëse keni karakter misterioz dhe sensual, mendohet të keni personalitet të fortë. Jeni aventurierë dhe me temperament të zjarrtë, prandaj pëlqeni të bëni jetë të mbushur me aktivitete dhe gjallëri. Për ju ka vetëm një zgjedhje: parfume marramendëse me qelibar dhe aromat dehëse te cajit te gjelber dhe bigarades se fresket dhe energjike.

Në këto vende mund të bleni nënshtetësinë, çmime nga 100 mijë dollar në 10 mijë euro

Programe ekonomikë po lejojnë të huajt që të blejnë në mënyrë legjitime nënshtetësinë apo lejen e qëndrimit, në këmbim për investime të konsiderueshme.

Sipas FMN, në një tabelë të quajtur “çmimi i nënshtetësisë”, fenomeni vendoset në perspektivë globale dhe tregohet se përveç Europës dhe Karaibeve, këto programe ekzistojnë edhe në Kanada, SHBA, Australi, Singapor dhe Zelandë të Re.

Opsioni më i lirë për të blerë nënshtetësinë është Dominika, për një investim minimal prej 100 mijë dollarësh.

Në Qipro, kjo vlerë arrin në 2.5 milionë dollarë. Pjesa tjetër në tabelë fokusohet në programet e qëndrimit në botë, ku investimi minimal më i madh për të fituar lejen e qëndrimit, është në Francë me 10 milionë euro.

ADVERTISING

Ndërkohë, sipas ligjit 108/2013 për të huajt në Republikën e Shqipërisë, ndryshuar me Ligjin nr.74/2016, neni 65 pika 2, një i huaj mund të pajiset me leje qëndrimi nëse ka kryer një investim në Republikën e Shqipërisë në një shumë jo më pak se 2 milionë euro dhe dokumenton se ka krijuar mbi 100 vende pune për një periudhë së paku 1-vjeçare, shkruan Telegrafi.

Ofrimi i nënshtetësisë për shtetas të huaj mund të inkurajojë investime të mëdha për një vend. Në St Christopher dhe Nevis, sasia e parave që qarkullon në sektorin publik prej programeve të nënshtetësisë u rrit në rreth 25% të PBB-së në 2013.

Vendet Europiane po përfitojnë gjithashtu; skema në Portugali përbënte për rreth 13% të investimeve të huaja direkte në 2014-ën. =

Ekspertët Amerikanë:: Lufta Ballkanike është shumë afër, Shqipëria do të sulmohet nga….

Pas 20 vjet paqeje, Republika Srpska ka kërcënuar se do ta prish marrëveshjen e paqes që e ka mbajtur Bosnjën të bashkuar.Një krizë e re është duke shpërthyer në Bosnje dhe Hercegovinë, kur është duke u afruar 20 vjetori i Marrëveshjes së paqes së Dejtonit, e cila kishte ndërprerë luftën e përgjakshme që zgjati 3 vjet e gjysmë ndërmjet serbëve, kroatëve dhe boshnjakëve, shkruan “Foreign Policy”.

Më 21 nëntor në Dejton, Ohio të SHBA-ve, i deleguari Richard Holbrooke arriti një fitore të madhe diplomatike që i dha fund konfliktit dhe vuri themelet e një shteti të qëndrueshëm, thuhet në shkrimin që e transmeton Koha.net. Marrëveshja e Dejtonit gjithashtu kishte krijuar një mbikëqyrje ndërkombëtare, e cila do të kujdesej për zbatimin e Marrëveshjes së paqes.

Ky përvjetor do të duhej të ishte një ditë feste, por fatkeqësisht mund të ndodhë të mos jetë ashtu.

Marrëveshja e Dejtonit kishte krijuar dy njësi autonome brenda Bosnjës: Federatën Boshnjake-Kroate dhe atë të serbëve, Republika Srpska.

Presidenti i Republika Srpska, Milorad Dodik, planifikon një plebishit në paradën e përvjetorit, që, më 15 nëntor, shkel haptazi Marrëveshjen e Dejtonit, dhe shumë njerëz këtë e shohin se një referendum për pavarësi.

Plebishiti i planifikuar ka vetëm një pyetje: “A e mbështesni imponimin antikushtetues dhe të paautorizuar të ligjeve nga ana e Përfaqësuesit të Lartë të komunitetit ndërkombëtar në Bosnje dhe Hercegovinë, veçanërisht ligjet e imponuara mbi Gjykatën dhe Zyrën e Prokurorisë së [Bosnje-Hercegovinës] dhe zbatimin e vendimeve të tyre në territorin e Republikës Srpska?

Fqinjët ndjenë erë të tmerrshme, më pas cfare zbulohuan në shtëpi do te ju shokoj !

Një grua nga India i cili pohoi se burri i saj ishte zhdukur një vit më parë, u arrestua pas tij trupi i tij u gjet i varros në shtëpinë e tyre.
Bones Rajvindera Singh (45 vjeçar) është gjetur i varrosur në dhomën e gjumit të shtëpisë në Indi veriore, transmeton lajmi.net.

Gruaja e tij, Manprit Kaur (40 vjeçare) ka pranuar se ajo e kishte varrosur trupin e burrit të saj, sepse nuk kishte para të paguante për funeralin, por ajo ka mohuar se e ka vrarë.

Policia dyshoj, pasi fqinjët filluan të ankohen për erën që vijnë nga drejtimi i shtëpisë së saj.

Trupi i të ndjerit që u gjet tashmë i kishte vetëm kockat, i varrosur në një varr të cekët nën shtëpi.

Zonja Kaur thuhet se ishte e shqetësuar në lidhje me koston e plotë të një funeral tradicional dhe nuk mund të paguante gurin e varrit, kështu që ajo vendosi ta varroste në shtëpin e saj. /Lajmi.net/