Vija imagjinare e Epirit të Veriut, vijë gjaku, dhe rrafshimi të vendbanimeve shqiptare

Harta e vitit 1913, e shkallës 1:400.000, që gjendet në Bibliotekën Kombëtare të Francës, është ilustrim i jashtëzakonshëm i një çështje të debatueshme në marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Greqisë dhe në ditët tona. Nëse dje ne e botuam në rubrikën Retro, një rubrikë e cila synon të riaktualizojë tema, personazhe, ngjarje të së shkuarës së afërt dhe të largët, sot ne duam ta komentojmë në rubrikën aktuale të komenteve.

Arsyeja është e thjeshtë. Harta e vjetër e 1913, e Ushtrisë franceze ilustron më së miri spastrimet etnike dhe genocidet e kryera në Ballkan gjatë gjithë shekullit të 20-të. Grabitje, djegie, vrasje masive, rrafshim të shumë fshatrave dhe vendbanimeve. Pastaj në ato zona të rrafshuara pretendohej territor mbi bazën e elementëve historikë, kulturorë dhe etnikë që krijoheshin me art.

Kliko linkun e meposhtem per me teper

Debat i ashpër, Frashër Demaj shkatërron dy jugonostalgjiket Halil Matoshin e Nexhmedin Spahiun

Debat i ashpër, Frashër Demaj shkatërron dy jugonostalgjiket Halil Matoshin e Nexhmedin Spahiun

Kohë më parë në emisionin Click, ishte zhvilluar një debat i ashpër ndërmjet Akademik Frashër Demaj, dhe Halil Matoshit e Nexhmedin Spahiut.

Ky debat ishte zhvilluar në kuadër të asaj që në Prizren gjatë festës së Pavarësisë ishin vendosur flamujt turq, krahas atij shqiptar.

Sipas Demajt…

MOS E HUMBIS…! SHIKO ME SHUME….

Këto janë shenjat paralajmëruese se kanceri po rritet në trupin tuaj

Të kruarat e lëkurës

Trupi kancerin e trajton si bakter i huaj dhe sistemi imun e lufton me ndihmën e qelizave të bardha të gjakut. Kjo shkakton shtimin e qarkullimit të gjakut në hapësirat, ku qelizat e kancerit përparojnë, që shkakton të kruarat e lëkurës, skuqje, shtrëngim dhe ndryshim të ngjyrës.
Ndryshimet në urinë

Pa marrë parasysh cili ndryshim qoftë në urinë, si prania e shkumës….

KLIKO LINKUN E MEPOSHTEM PER ME TEPER..

Plaku ik nga kjo shtepi para 10 viteve, por ajo qe gjeten ne te TMERROI gjith fshatin | VIDEO

The mystery of Crooked Cottage: Home abandoned in 1950s is still filled with food and belongings of long-dead couple

“Plaku ik nga kjo shtepi para 10 viteve, por ajo qe gjeten ne te TMERROI gjith fshatin”

Nje plak i cili e kishte len shtepin e tij pa e vizituar per plot 10 vite tmerroi fshatin por edhe vetveten me ate se cfare gjeti aty.

The mystery of Crooked Cottage: Home abandoned in 1950s is still filled with food and belongings of long-dead couple

Kliko linkun e meposhtem per te mesuar me teper:

 

 

Link1

 

 

 

Source: Youtube

Tragjedi ne Gjermani..!! Shqiptari qellohet me plumb ne koke para syve të vajzes

 

Një 46-vjeçar shqiptar që jeton në Gjermani është qëlluar me armë zjarri mëngjesin e kësaj të hëne në qytetin gjerman të Visselhövede, para një shkolle fillore.

Gjendja e tij është kritike, raportojnë mediat lokale. 46-vjeçari është qëlluar nga dy persona me motor, të cilët pas atentatit janë larguar me shpejtësi dhe ende janë në arrati. Deri në mbrëmjen e sotme, nuk ka pasur arrestime.

 

 

 

 

 

Sipas raportimeve, dyshohet se ngjarja ka ndodhur për motive hakmarrje.

Atentati…

SHOKOHEN GREKET ! Erdogan: E gjithë Greqia në vitin 2050, do të jetë Shqipëri, Ballkani është tokë Ilire (Foto)

Një gazetë turke ka “tërbuar” grekët për shkak të publikimit të një hartë me kufijtë e ndryshuar të Europës.

Sipas gazetës turke “Star”, Greqia nuk do të ekzistojë më, por do të jenë shqiptarët që do të shtrihen deri në territoret greke.Ky fakt i ka tërbuar mediat greke,

duke pasur parasysh marrëdhëniet e Greqisë me Turqinë, por edhe me Shqipërinë.

Ja çfarë shkruan njëra prej mediave greke:

Sfidë e paparë nga gazeta turke pro-qeveritare, “Star”, e cila në faqen e parë ka publikuar një hartë të Europës në vitin 2015, duke e paraqitur Greqinë si territor shqiptar.

Sipas gazetës me titull “Frika nga gjysmëhëna”, Evropa do të jetë me shumicë myslimane në vitin 2015. Greqia, sipas gazetës, do të jetë Shqipëria, Franca do të jetë Algjeria dhe Gjermani do të jetë Turqi.

Kërkoi ta varrosnin të gjallë, por shikoni çfarë bëri brenda varrit (Foto)

Kureshtja mund të të shpije deri në çmendi, e që kur ta lexoni këtë rast, është vërtetë çmenduria më e madhe e bërë deri tani, shkruan revista Kosovarja.

John Edwards, i cili ishte i njohur ndër narkomanët dhe alkoolistët më të mëdhenj , e që sot përmes shumë lutjeve dhe këshillave mundohet t’iu ndihmojë njerëzve, vendosi të kalojë 3 ditë nën tokë, duke poseduar brenda edhe laptop dhe duke u dhënë njerëzve përgjigje përmes rrjeteve sociale për shumë pyetje të tyre.

SHIKO ME SHUME:

Tmerr ! “Muslimani” cfar i beri vajzes se tij 5 vjecare do te ju bej te qani (VIDEO) !

Ky njeri perloti miljona njerzt ! Ky “musliman” cfar i beri vajzes se tij 5 vjecare do te ju bej te qani (VIDEO) !

A Texas rancher who beat his daughter’s accused molester to death moments after he discovered the man raping the 5-year-old girl,

will not be charged with his homicide, officials said, as they released chilling 911 tapes of the father calling for help as the other man died.

“Pushoooooo!” / Fevziu gati të “shpërthejë” sërish në emision

Të gjithë e mbajnë mend shpërthimin e gazetarit Blendi Fevziu në emisionin e tij “Opinion” ndaj Artan Lames.

Por duket se një tjetër, skenar i ngjashëm mund të ishte parë sot në televizion nëse nuk “do të ndërhynte” Kreu i PD Lulzim Basha.

Gjatë një lidhje direkte nga protesta, për gazetarin Fevziu, ishte e vështirë të dëgjonte përgjigjet e Bashës, në një kohë që simpatizantët e djathtë po brohorisnin: “Edi Rama ka mbaru!”

Në këtë moment, Fevziu i ka kërkuar Bashës që të qetësojë protestuesit.

“Dhe ju lutem zoti Basha a mund t’u thoni mbështetësve që të ulin zërin sepse mezi ju dëgjoj.” tha Fevziu

Në të kundërt, edhe pse ndodh rrallë, të gjithë protestuesit e dinë çfarë ndodh “kur shpërthen” Fevziu.

Djali i i deputetit rrah një 17 vjeçar

Policia e Tiranës ka ndaluar djalin e një deputeti të Shqipërisë, pasi akuzohet për dhunë fizike ndaj bashkëmoshatarit të tij.
I ndaluari është Geri Fufi, djali i deputetit të PD Mhill Fufi. Siç njofton policia, Geri së bashku me shokun e tij me iniciale R.S. janë ndaluar nga policia pasi që të dy kanë goditur me grushte një bashkëmoshatar të tyre.

Ngjarja sipas policisë ka ndodhur përballë shkollës ‘Besnik Sykja’, ku dy të rinjtë kanë goditur me grushte 17-vjeçarin D. S., i cili më pas ka bërë një denoncim.

Oficerët e komisariatit numër 2 kanë shoqëruar dy adoleshentët dhe pas marrjes në pyetje është vendosur që ata të hetohen në gjendje të lirë.