Letra e një 24-vjeçari në prag të vdekjes

Unë jam vetëm 24 vjeç dhe sapo zgjodha kravatën time të fundit. Është kravata që do vesh në funeralin tim pas pak muajsh. Ndoshta nuk më përshtatet me kostumin, por është perfekte për rastin në fjalë.

Diagnoza e kancerit erdhi shumë vonë për mua, të paktën para se ta mendoja një jetë të lumtur e të gjatë për veten. Mënyra e jetesës sime, ekzistenca ime ose diçka tjetër nuk do të kenë fare rëndësi sepse unë jetova pa bërë asgjë që kishte rëndësi.

Para se ta merrja lajmin për sëmundjen time mendoja shumë gjëra të kota por pastaj e kuptova se çfarë kam humbur duke u brengosur për gjërat që nuk kanë rëndësi, e duke i lënë anash ato që janë shumë të rëndësishme. Kështu që unë po ju shkruaj juve për një arsye egoiste. Dua t’i jap kuptim jetës sime duke e shpërndarë këtë konkluzion që e kam bërë për jetën në përgjithësi:

– Mos e harxhoni kohën duke bërë punën që nuk ju kënaq. Është më se e qartë se ju nuk mund të keni sukses në një punë që nuk e doni. Durimi, pasioni dhe dedikimi vijnë vetëm kur e doni atë që bëni.

Është budallallëk të frikësohesh nga opinioni i të tjerëve. Frika ju bënë të dobët dhe ju paralizon. Nëse e lini frikën të komandoj me ju atëherë do të bëhet keq e më keq çdo ditë, derisa të mos mbetet asgjë nga ju, vetëm një figurë false e juaja. Dëgjoni zërin e brendshëm dhe ndiqeni atë. Disa njerëz mund t’iu quajnë të çmendur, por disa do të ju mendojnë si legjendë.

– Merrni kontrollin e jetës tuaj. Merrni përgjegjësinë e plotë për gjërat që i bëni. Evitojini shprehitë e këqija dhe përpiquni që të bëni jetë të shëndetshme

– Vlerësojini njerëzit përreth jush. Miqtë dhe të afërmit tuaj do të jenë gjithmonë një përkrahje e madhe dhe një burim i forcës dhe i dashurisë.

Unë nuk jam i mërzitur se po vdes, sepse pikërisht ditët e fundit të jetës time janë bërë më me kuptim. Unë vetëm refuzoj ta pranoj se nuk do t’i pres disa projekte të rëndësishme, të cilat me vite i kam pritur. Gjithashtu shpresoj se lufta në Siri dhe në Ukrainë të përfundoj sa më shpejt.

Ne nuk do të jemi pjesë e kësaj bote përgjithmonë. Jeta jonë është një tregim i shkurtër në këtë planet të bukur që përfundon tepër shpejt. Andaj, shijojeni kohën tuaj në këtë jetë, me pasionin më të madh.

Bëjeni jetën tuaj interesante. Bëjeni të vlefshme.

Djali vendos të martohet me një gjarpër, arsyeja e tij shokuese

Një i ri vendosi të martohej me një gjarpër pasi beson se ai është mishërimi i të dashurës së tij e cila u nda nga jeta pesë vite më parë.

I riu zemërthyer i cili nuk ka pranuar të zbulojë identitetin e tij, beson se ky gjarpër është e dashura e tij.

Ai tregoi se filloi të ndjehet më mirë, kur pa një gjarpër shumë të “ngjashëm” me të dashurën. Pra ai mendoi se ajo kishte ardhur përsëri në jetë, por me ndryshimin e vetëm pasi ishte shndërruar në një gjarpër.

Tani djali e kalon jetën e tij me këtë gjarpër rreth 3 metra të gjatë duke besuar se është vajza me të cilën ai ishte dashuruar. Ai mesa duket ndjek idenë budiste se njerëzit mund të ringjallen duke u mishëruar tek kafshët.

Nëse veshkat tuaja janë në rrezik, trupi do t’ju japë këto shenja, mos i injoroni

Rreth 90% e njerëzve nuk i kuptojnë shenjat e para të sëmundjeve të veshkave, ndaj edhe i kapin ato në faza të avancuara, ku shumicën e rasteve veshkat kanë dështuar.

Ja disa nga simptomat më kryesore të mosfunksionimit të veshkave:

Rritja e presionit të gjakut: kjo simptomë vjen kur veshkat kanë një dëm të konsiderueshëm. Veshkat në këtë fazë rrisin presionin e lartë të gjakut.

Probleme me përqëndrimin: kur veshkat fillojnë të dështojnë, ato e bëjnë më pak efektiv largimin e mbeturinave nga trupi. Dështimi i veshkave çon në akumulimin e mbeturinave në trup dhe shkaktojnë probleme të tilla si të vjella, humbje oreksi, dhimbje koke, paaftësi për t’u përqëndruar, dobësim të sistemit imunitar etj.

Lodhje e vazhdueshme: kjo është një nga simptomat e para dhe më e përhapura thuajse tek të gjitha sëmundjet. Veshkat kur nuk funksionojnë siç duhet ulin nivelin e hemoglobinës dhe ulin nivelet e energjisë. Veshkat mund të shkaktojnë anemi gjithashtu.

Ënjtje në trup: kur veshkat nuk funksionojnë siç duhet, ato akumulojnë ujin dhe mbeturinat në trup, kjo shkakton ënjtje të nyjeve limfatike, të barkut dhe të kofshëve.

Gruaja që varros të gjalla femrat, arsyeja do ju habisë

Një grua nga Kina e njohur me emrin Liu Taijie mendoi se preku fundin kur nuk mundi të gjente një punë, martesa e saj po merrte fund dhe kjo e shtyu atë që të tentonte vetëvrasjen rreth tre vite më parë.

Por pasi e mori veten ajo vendosi që do ta përdorte eksperiencën e saj personale për të bërë një ndryshim në jetën e vajzave të tjera, duke themeluar këtë eksperiencë unike të vdekjes.

Liu krijoi “klasën e varrit” që konsiston në një copë tokë në një kodër me gjashtë varre të hapura në të. Më pas femrat ftohen që të shtrihen në këto gropa dhe të mendojnë sesi do të ishte bota pa to.

Atyre iu jepen gjithashtu leksione rreth mendjes, në mënyrë që t’i inkurajojë për të rigjetur vetëbesimin dhe vetëvlesimin për veten.

Sipas “Peoples Daily China”, një grua e cila i ishte nënshtruar kësaj terapie të pazakontë u shpreh se “Kur mendoja se çfarë do të ndodhte nëse do të vdisja, mu shfaqën prindërit e mi, fëmijët, bashkëshorti…ata nuk do të mund ta përballonin këtë”.

Sipas 30 vjeçares duke përjetuar eksperiencën e vdekjes shpreson që njerëzit të marrin guximin për t’u përballur me jetën dhe për ta vlerësuar atë dhe t’u japë atyre një pikëpamje tjetër për jetën.

Lajm i keq: Harrojini pasaportat dhe letrat angleze, ja vendimi që penalizon të gjithë shqiptarët

Një lajm jo i mirë për shumë shqiptarë që ëndërrojnë të pajisen me pasaportë angleze, ndërsa për përfitimin e saj zgjedhin të martohen me një shtetas anglez.
Por, duket se kjo metodë është e vjetër tashmë dhe autoritetet britanike e kanë kuptuar. Kështu, gjykata supreme në Britaninë e Madhe ka mbështetur unanimisht kryeministren Thesara May. Kjo e fundit ka marrë një vendim për qytetarët britanikë që duan të sjellin një bashkëshort/e jo europiane në Britani.
Sipas këtij vendimi, qytetarët britanikë që duan të marrin në Britani bashkëshortin/en e tyre, duhet të kenë një prag minimal prej 18.600 paund. Një vendim i prezantuar nga Theresa May në vitin 2012 kur ajo ishte sekretare për të reduktuar migrimin dhe duket se me miratimin e tij “penalizohen” shumë shqiptarë.

Hasjani rreh “live” serbin në Londër: Më tha jam kosovar dhe se Kosova është Serbi (Video)

Romeo Geca është djali nga Hasi, i cili prej katër vitesh është larguar nga Shqipëria dhe ka shkuar të punojë si emigrant në Londër. Mirëpo, mbrëmja djeshme për Romeon ka qenë ndryshe.

Ai mbrëmë rastësisht ka takuar një serb, i cili pasi i ka parë varësen me shqiponjë është shprehur se edhe ai është kosovar.

Fillimisht Roberti duke menduar se është shqiptar i Kosovës i ka kërkuar të flasin shqip, në gjuhën e mëmës, por serbi ka filluar të flasë serbisht dhe më pas në anglisht i ka thënë se ishte serb dhe se Kosova e Serbia janë bashkë.

“Mu nxi gjaku kur më tha ashtu, askush nuk e harron vitin 1998 dhe atë çfarë u bënë këta horra vëllezërve tanë. Pasi më tha ashtu, siç duket edhe në video e nxora jashtë nga dyqani dhe e detyrova të thoshte në video Shqipëri e Madhe (Big Albania).  Bëri mirë që pranoi sepse përndryshe do ishte keq për të, por prapë nuk durova pa e qëlluar.”

Padyshim që veprimi i Romeot na bën të gjithëve krenarë, por është për të ardhur keq që ka të rinj serbë që provokojnë akoma shqiptarët, ndërsa Kosova nuk mund të jetë kurrë Serbi.

Siç e tha edhe Romeo në video Kosova është e shqiptarëve.

 

Gruaja nga Fieri zbulon se burri e tradhtonte, nuk do ta besoni çfarë ka bërë

Një rast i veçantë na vjen nga Fieri, nga një grua, e cila kërkon të ‘heqë qafe’ dashnoren e burrit të saj.

E revoltuar na ajo çfarë i gjeti të shoqit në telefon, gruaja kërkon që lushnjarja të degjenerohet publikisht, sepse vetëm kështu mund ta kuptojë se nuk mund të futet mes një çifti dhe të shkatërrojë një familje.

“Përshëndetje, JOQ e revoltuar po ju tregoj këtë foto topless që dashnorja e cila është nga Lushnja i ka dërguar tim shoqi, Ia gjeta në telefon. Jam e lemerisur, po ju lutem postojeni foton siç është edhe emrin, ta dini është e martuar dhe me dy fëmijë. Le të marrë ajo dënimin publik”, shkruaj ajo në meszhin e saj dërguar JOQ, që ka zgjedhur të mos publikojë foton e plotë të lushnjares si dhe emrin e saj.

Përdorni këto maska me aspirinë dhe harroni rrudhat

Të gjithë ne e përdorim aspirinin, ose të paktën e kemi diku në shtëpinë tonë, së bashku me barnat tjera.
Aspirina përdoret kryesisht kur kemi dhimbje koke, temperaturë, ethe ose simptoma të tjera të gripit dhe ftohjes. Njihet edhe për efektin e lehtësimit të dhimbjeve.

Disa madje e përdorin edhe për telashet me zemrën dhe qarkullimin e gjakut, transmeton Klan Kosova.

Por a e dini se aspirina mund të përdoret edhe për të pëmirësuar shëndetin dhe pamjen e lëkurës suaj?

Po, është e vërtetë dhe nëse ju e praktikoni do të habiteni me rezultatet.

Më poshtë janë dy maska të jashtëzakonshme për fytyrën tuaj që ju ndihmojnë të eliminoni rrudhat dhe t’i ktheni shkëlqimin fytyrës suaj.

Maska me limon dhe aspirinë

Përbërësit:

Tre tableta aspirinë

Tre lugë gjelle lëng limoni

Si ta përgatisni?

Është shumë e lehtë. Shtypini tabletat e aspirinës, dhe më pas përzieni me lëngun e limonit derisa të formoni një masë homogjene. Pasi ta përgatisni këtë maskë, vendoseni në fytyrë dhe lëreni të qëndrojë për 10 minuta.

Më pas, shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Maska me aspirinë, mjaltë dhe jogurt

Përbërësit:

Pesë tableta aspirinë

Dy lugë gjelle mjaltë

1 lugë gjelle jogurt

Si ta përgatisni?

Shpëlajeni fytyrën me ujë të ftohtë. Më pas, një copë pëlhure lageni me ujë të ftohtë dhe ngroheni në mikrovalë për gjysmë minuti. Më pas vendoseni këtë pëlhurë në fytyrën tuaj, dhe lëreni të qëndrojë për 10 minuta në mënyrë që të hapen poret e fytyrës suaj dhe absorbimi i maskës të jetë më i mirë.

Më pas thajeni fytyrën tuaj dhe vendoseni maskën që keni përgatitur duke përzier të gjithë përbërësit e sipërpërmendur.

Lëreni të qëndrojë për gjysmë ore, më pas pastrojeni fytyrën tuaj me ujë sërish të ftohtë dhe vendoseni kremin e juaj të zakonshëm që e përdorni për fytyrën.

Nusja-fantazmë i shfaqet në vendin ku u aksidentua 27 vite më parë (Video)

​Një motorist ka publikuar një video ku ai beson se ai ka parë një fantazmë, të cilën e quan “nusja e vdekur”. Tri dekada më parë thuhet se një nuse e veshur me vello ishte duke shkuar në dasmën e saj, por në këtë vend u aksidentua dhe vdiq.
Në këtë rrugë ka pasur gjithsej 10 aksidente fatale, shkruan Mirror, transmeton Gazeta Express.

Shoferi i motoçikletës ka regjistruar pamjet e bezdisshme qe beson se spektri që ai pa mund të ketë qenë viktimë nga 27 vite më parë.

Nusja-fantazmë i shfaqet në vendin ku u aksidentua 27 vite më parë (Video)