Tragjedi ne Gjermani..!! Shqiptari qellohet me plumb ne koke para syve të vajzes

 

Një 46-vjeçar shqiptar që jeton në Gjermani është qëlluar me armë zjarri mëngjesin e kësaj të hëne në qytetin gjerman të Visselhövede, para një shkolle fillore.

Gjendja e tij është kritike, raportojnë mediat lokale. 46-vjeçari është qëlluar nga dy persona me motor, të cilët pas atentatit janë larguar me shpejtësi dhe ende janë në arrati. Deri në mbrëmjen e sotme, nuk ka pasur arrestime.

 

 

 

 

 

Sipas raportimeve, dyshohet se ngjarja ka ndodhur për motive hakmarrje.

Atentati…

Gazetari shqiptar “shokon” deputetin maqedonas: “Fol shqip, se nuk po të kuptoj”

Në Kuvendin e Maqedonisë dje ka ndodhur një situatë e pazakonshme. Zakonisht gazetarët maqedonas kërkojnë prej politikanëve shqiptarë që pasi flasin shqip, të flasin edhe maqedonisht, sepse nuk e kuptojnë gjuhën shqipe.

Mirëpo një gazetar shqiptar i TV 21, në Kuvendin e Maqedonisë ka krijuar situatë të kundërt. Pasi ka dhënë deklaratë për mediumet deputeti i VMRO-DPMNE-së, Ilija Dimovski në gjuhën maqedonase, i është parashtruar pyetja nga gazetari shqiptar. “Zotëri Dimovski, a mund të jeni deklaratën edhe në gjuhën shqipe, se nuk ju kuptova”, ka qenë kërkesa e gazetarit shqiptar, raporton Gazeta Lajm nga Kuvendi. Dimovski nuk ka reaguar fare, por është “përgjigjur” vetëm me buzëqeshje.

SHIKO ME SHUME:

(VIDEO) RRIHET 16 VJEÇARI NË AUTOBUS, NË VEND TË SHKOLLËS PËRFUNDON NË SPITAL DHE POLICI

Në vend të bankës shkollore, sot Egzoni 16 vjeç nga Kumanova kaloi ditën nëpër spital dhe stacion policor.

Gjashtë persona ende të panjohur për policinë e rrahën Egzonin duke shkaktuar lëndime në fytyrë, duar dhe shpinë.Për Egzonin ky është incidenti i parë që përjeton, edhe pse ka dy vjet që udhëton në të njëjtin relacion me autobus.“Duke zbrit te shkolla e tyre përnjëherë më kanë sulmuar 6 veta. Më kanë goditur me boksa, shkelma…Po jam i frikësuar, nuk është gjendje e mirë. Nesër do të shkoj në shkollë, me veturë me babin”, u shpreh Egzon Ajdini.

SHIKO ME SHUME:

SHOKOHEN GREKET ! Erdogan: E gjithë Greqia në vitin 2050, do të jetë Shqipëri, Ballkani është tokë Ilire (Foto)

Një gazetë turke ka “tërbuar” grekët për shkak të publikimit të një hartë me kufijtë e ndryshuar të Europës.

Sipas gazetës turke “Star”, Greqia nuk do të ekzistojë më, por do të jenë shqiptarët që do të shtrihen deri në territoret greke.Ky fakt i ka tërbuar mediat greke,

duke pasur parasysh marrëdhëniet e Greqisë me Turqinë, por edhe me Shqipërinë.

Ja çfarë shkruan njëra prej mediave greke:

Sfidë e paparë nga gazeta turke pro-qeveritare, “Star”, e cila në faqen e parë ka publikuar një hartë të Europës në vitin 2015, duke e paraqitur Greqinë si territor shqiptar.

Sipas gazetës me titull “Frika nga gjysmëhëna”, Evropa do të jetë me shumicë myslimane në vitin 2015. Greqia, sipas gazetës, do të jetë Shqipëria, Franca do të jetë Algjeria dhe Gjermani do të jetë Turqi.

Sali Berisha: Ju rrëfej ato që nuk dini për zgjedhjet e 22 Marsit 1992!

Në historinë 105 vjeçare të shtetit shqiptar ai padyshim mbetet një moment i veçante. Plot 25 vjet nga sot, më 22 mars 1992, pas një sundimi 48 vjeçar, Partia Komuniste (Pavarësisht ndryshimeve të emrave të saj në vite) u detyrua të largohej nga pushteti me zgjedhje të lira.

Hegjemonia thuajse gjysëm shekullore komuniste mori fund kur Partia Demokratike, e drejtuar nga Sali Berisha fitoi zgjedhjet e 22 Marsit me një shumicë absolute. Lideri i PD që e drejtonte atë për diçka më shumë se një viti u bë Presidenti i ri i vendit dhe Shqipëria kaloi nga një sistem ekonomik i cetralizuar dhe nga një shoqëri e izolimit dhe e dhunës në një shoqëri të lirë, të hapur, demokratike dhe të konkurencës së lirë.

SHIKO ME SHUME:

Kërkoi ta varrosnin të gjallë, por shikoni çfarë bëri brenda varrit (Foto)

Kureshtja mund të të shpije deri në çmendi, e që kur ta lexoni këtë rast, është vërtetë çmenduria më e madhe e bërë deri tani, shkruan revista Kosovarja.

John Edwards, i cili ishte i njohur ndër narkomanët dhe alkoolistët më të mëdhenj , e që sot përmes shumë lutjeve dhe këshillave mundohet t’iu ndihmojë njerëzve, vendosi të kalojë 3 ditë nën tokë, duke poseduar brenda edhe laptop dhe duke u dhënë njerëzve përgjigje përmes rrjeteve sociale për shumë pyetje të tyre.

SHIKO ME SHUME:

Tmerr ! “Muslimani” cfar i beri vajzes se tij 5 vjecare do te ju bej te qani (VIDEO) !

Ky njeri perloti miljona njerzt ! Ky “musliman” cfar i beri vajzes se tij 5 vjecare do te ju bej te qani (VIDEO) !

A Texas rancher who beat his daughter’s accused molester to death moments after he discovered the man raping the 5-year-old girl,

will not be charged with his homicide, officials said, as they released chilling 911 tapes of the father calling for help as the other man died.

Tronditen mediat serbe: Rusia i përgjigjet kërkesës së Thaçit për njohjen e pavarësisë së Kosovës

Mediat serbe: Rusia i përgjigjet kërkesës së Thaçit për njohjen e pavarësisë së Kosovës

Mediat serbe sot kanë komentuar kërkesën e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili siç thuhet ka kërkuar nga presidenti rus, Vladimir Putin për të “hequr barrën nga Serbia”, dhe të njohë Kosovën e pavarur.

“Moska duhet të shohin përtej interesave të Serbisë dhe Kosovën të mos e krahasojë me Krimenë”, citohet të ketë thënë Thaçi.

E po këtë deklaratë, përveçse e kanë marrë si provokim, mediat serbe kanë thënë se lidhur me këtë ka reaguar edhe ambasadori rus në Beograd.

“Në këtë provokim të hapur menjëherë reagoi ambasadori rus në Beograd, Aleksandër Chepurin, i cili në një bisedë me Drejtorin e Zyrës për Kosovë, Marko Gjuriq ka thënë se Moska kurrë nuk do ta njohë shtetin e rremë të Kosovës”, shkruajnë mediat serbe.

“Chepurin dhe Gjuriq diskutuan për përgatitjet për seancën e ardhshme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovë dhe veprim të përbashkët në parandalimin e anëtarësimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare. Chepurin përsëriti qëndrimin parimor të Moskës mbi çështjen e integritetit territorial dhe sovranitetit të Serbisë. Ambasadori rus shprehu gatishmërinë e tij për të vazhduar për të mbështetur në mënyrë aktive përpjekjet e Serbisë për të mbrojtur të drejtat dhe interesat e tyre”, shkruajnë ato, duke u thirrur në një deklaratë të Zyrës për Kosovë.

Gjithashtu shtojnë se Milovan Drecun, kryetar i Komisionit për Kosovë dhe Metohi, beson se “ky provokim për incidente dhe të tjera të Prishtinës, bëhen për të shmangur formimin e Asociacionit të Komunave Serbe”.

Miliona njerëz do të vdesin nga kjo sëmundje

Një paralajmërim i frikshëm u dha pak ditë më parë në konferencën e sigurisë në Munih nga njeriu më i pasur në botë Bill Gates. Manjati dhe themeluesi i Microsoftit, Bill Gates, paralajmëroi për një lloj të ri të terrorizmit i quajtur bioterrorizmi, sipas vlerësimit të tij, për më pak se një vit mund të marrë jetët e 30 milionë njerëzve.

“Zonat e luftës dhe shtetet e pasigurta janë vendet ku është më e vështirë të eliminohen epidemitë. Në zonat e njëjta të epidemisë mund të shpërthejnë sërish ato, siç ka ndodhur në Sierra Leone dhe në Liberi ku ka pasur epidemi të ebolës, apo në Kongo dhe në Bririn e Afrikës ku shpërtheu kolera”, ka thënë ai.

“Epidemitë mund t’i shkaktojnë terroristët duke përdorur virusin e modifikuar gjenetikisht të lisë së ujit apo të ndonjë gripi vdekjeprurës”, shtoi Gates.

“Epidemia, pavarësisht nëse vjen natyrshëm apo nga ndonjë akt terrorist, sipas vlerësimeve të edpidemiologëve, mund të vrasë më shumë se 30 milionë njerëz në më pak se një vit. Përveç kësaj, vlerësohet se një epidemi e tillë mund të ndikojë në 10­15 vjetët e ardhshme”, përfundoi ai.

Rrëfimi plot vuajtje i shqiptares për BBC: Më përdhunuan çdo ditë që kur isha 14-vjeçe

“I urrej dhe dua që ata të marrin ndëshkimin e merituar, të të shfrytëzojnë është shumë ulje, e tmerrshme”. Këta janë fjalët e Seyas, vajzës shqiptare në rrëfimin e saj për BBC, në një reportazh për trafikimin e qenieve njerëzore.

Ajo flet shqip, me shpinë nga kamera pa dashur të tregojë fytyrën, por thotë se ka qenë 14-vjeç kur e shitën si objekt seksual. E dërguan në Greqi ku u shfrytëzua nga shumë burra, për çdo ditë.

Ajo tregon se mendoi se në Greqi do shkonte me atë që e donte. Por u detyrua me forcë të flinte me shumë njerëz brenda ditës.

“Ishim të tmerruara. Nuk na lejonin të dilnim jashtë dhe na kontrollonin çdo gjë që bënim”, flet vajza nga Shqipëria.
Ndërsa gazetarja e pyet se a është përdhunuar çdo ditë, viktima ia kthen që “po për çdo ditë”.

Shumë trafikues të qenieve njerëzore mbahen në burgun e sigurisë së lartë në Korçë dhe disa prej tyre janë të dënuar me 20 vjet burg.

Rrjeti britanik televiziv thotë se Shqipëria ka probleme të mëdha edhe në sferën e gjyqësisë dhe prokurorisë, të cilat duhet të funksionojnë si duhet për të përndjekur trafikantët.

***
Trafikimi i njerëzve, në Britani të Madhe është në rritje. Shifrat e fundit për vitin 2015 tregojnë se 3,266 njerëz ishin viktima të mundshme të trafikimit, një rritje prej 40% në vitin e kaluar.

Numri më i madh – 600 – erdhi nga Shqipëria. Reeta Chakrabarti e BBC-së ka folur me dy viktimat e trafikimit nga Shqipëria.

“Unë u detyrova të shkoj me shumë burra”- thotë vajza shqiptare. Në strehën e grave në jug të Shqipërisë, viktimat e trafikimit dhe të dhunës janë thjesht nxënëse, 10 ose 12 prej tyre na vështrojnë ngultas.

Ata të gjithë kanë tregime të brutalitetit dhe shfrytëzimit. Disa nga këta fëmijë tashmë kanë fëmijët e vegjël të tyre, produktet e përdhunimeve./