Vija imagjinare e Epirit të Veriut, vijë gjaku, dhe rrafshimi të vendbanimeve shqiptare

Harta e vitit 1913, e shkallës 1:400.000, që gjendet në Bibliotekën Kombëtare të Francës, është ilustrim i jashtëzakonshëm i një çështje të debatueshme në marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Greqisë dhe në ditët tona. Nëse dje ne e botuam në rubrikën Retro, një rubrikë e cila synon të riaktualizojë tema, personazhe, ngjarje të së shkuarës së afërt dhe të largët, sot ne duam ta komentojmë në rubrikën aktuale të komenteve.

Arsyeja është e thjeshtë. Harta e vjetër e 1913, e Ushtrisë franceze ilustron më së miri spastrimet etnike dhe genocidet e kryera në Ballkan gjatë gjithë shekullit të 20-të. Grabitje, djegie, vrasje masive, rrafshim të shumë fshatrave dhe vendbanimeve. Pastaj në ato zona të rrafshuara pretendohej territor mbi bazën e elementëve historikë, kulturorë dhe etnikë që krijoheshin me art.

Kliko linkun e meposhtem per me teper

Debat i ashpër, Frashër Demaj shkatërron dy jugonostalgjiket Halil Matoshin e Nexhmedin Spahiun

Debat i ashpër, Frashër Demaj shkatërron dy jugonostalgjiket Halil Matoshin e Nexhmedin Spahiun

Kohë më parë në emisionin Click, ishte zhvilluar një debat i ashpër ndërmjet Akademik Frashër Demaj, dhe Halil Matoshit e Nexhmedin Spahiut.

Ky debat ishte zhvilluar në kuadër të asaj që në Prizren gjatë festës së Pavarësisë ishin vendosur flamujt turq, krahas atij shqiptar.

Sipas Demajt…

MOS E HUMBIS…! SHIKO ME SHUME….

Këto janë shenjat paralajmëruese se kanceri po rritet në trupin tuaj

Të kruarat e lëkurës

Trupi kancerin e trajton si bakter i huaj dhe sistemi imun e lufton me ndihmën e qelizave të bardha të gjakut. Kjo shkakton shtimin e qarkullimit të gjakut në hapësirat, ku qelizat e kancerit përparojnë, që shkakton të kruarat e lëkurës, skuqje, shtrëngim dhe ndryshim të ngjyrës.
Ndryshimet në urinë

Pa marrë parasysh cili ndryshim qoftë në urinë, si prania e shkumës….

KLIKO LINKUN E MEPOSHTEM PER ME TEPER..

Sa toksik është ushqimi juaj? Çamçakëzat dhe vaji janë ndër më të këqinjtë

Mes ushqimeve më të këqinj janë lëngjet e gazuara, duke përfshirë edhe ato dietal, hot dog, pastaj sheqerkat e gomës, kurse në majë të kulmit sipas demit janë edhe çamçakëzat, vajrat e bimëve dhe lëngjet e pemëve

Për The Sun britanike gazetarja, e cila merret me hulumtimin e ushqimit, Joanna Blythman, ka zbuluar se cilin ushqim dhe pijet nuk duhet kurrë t’i konsumojmë, dhe cilat guxojmë në sasi të vogla. Mes më të këqijave ka theksuar çamçakëzat “e zakonshëm” të cilët mund shumë të dëmtojnë organizmin, kurse miliona njerëz i përdorin çdo ditë.

SHIKO ME SHUME:

Kur duhet të fillojmë të përdorim krem kundër diellit, 4 mënyra për të zgjedhur faktorin e duhur mbrojtës

Studimet tregojnë efektet e ekspozimit ndaj rrezeve UVA të forta. Rrezet UV të cilat arrijnë sipërfaqen e tokës mund të ndahen në tre grupe; UVA, UVB dhe UVA të forta. Studimet tregojnë se rrezet UVA të forta përfaqësojnë më shumë se 75% të rrezeve UV. Ato mund të depërtojnë në thellësi të lëkurës më shumë se çdo lloj rreze UV dhe shkaktojnë efekte të dëmshme afatgjata si plakja e parakohshme e lëkurës dhe tharja e saj.
Kush ka nevojë për mbrojtje të përforcuar kundër rrezeve UVA të forta?
Lëkurat e ndjeshme dhe intolerante ndaj diellit janë veçanërisht të ndjeshme ndaj rrezeve UVA të forta. Këtu bën pjesë edhe lëkura e fëmijëve. Të gjitha këto lloje lëkurash do të përfitojnë nga mbrojta dhe kujdesi për nevoja specifike…
Si të zgjidhni faktorin mbrojtës SFP?
Ndiqni këto rregulla të arta për një lëkurë të shëndetshme dhe të bukur.
4 mënyra për të zgjedhur faktorin e duhur mbrojtës
1.Kremrat me faktorë mbrojtës dhe rezistentë ndaj ujit ju japin mundësinë të mos digjeni nga rrezet nëse ju jeni në/ose jashtë ujit, por me kushtin që ai të aplikohet çdo dy orë.
2.Aplikojeni kremin në masë. Statistikat tregojnë se ne përdorim vetëm çerekun apo gjysmën e masës së kremit që na nevojitet për mbrojtje.
3.Mendoni për cilësinë: zgjidhni një krem që ju bën të lumtur kur e përdorni dhe që nuk ju bezdis. Sprait mund të djegin fytyrën nëse përmbajnë alkool.
4.Mendoni për të gjitha pjesët e trupit. Njerëzit shpesh harrojnë të aplikojnë kremin me faktor mbrojtës në kurriz, këmbë, veshë.
Cili krem me faktor mbrojtës është për ju?
Ju dëshironi ….
☼ TË MERRNI NGJYRË PA U DJEGUR. Atëherë zgjidhni një produkt që stimulon pigmentimin dhe prodhimin e melaninës.
☼ TË MBRONI TOTALISHT LËKURËN TUAJ NGA DIELLI. Asnjë produkt nuk i ndalon
rrezet plotësisht, por zgjidhni një produkt që përmban dioksid titaniumi për mbrojtje të lartë.
☼ TË PARANDALONI PLAKJEN. Zgjidhja ideale është një produkt me SPF të ulët (SPF 15) dhe që përmban antioksidantë si vitamina E.
☼ NJË PRODUKT QË TA APLIKONI PASI LAHENI NË DET OSE PISHINA. Është shumë e lehtë të digjeni gjatë kohës që ju prisni të thaheni, kështu që përdorni një që funksionon edhe në lëkurën e lagur.

Të gjitha përdorimet e vajit të kokosit për lëkurën dhe flokët

Vaji i kokosit është një nga vajrat më të njohura natyrale, që mund të sjellë përveç përfitimeve të saj të shumta shëndetësore, dhe një gamë të gjerë përdorimesh. Ne ju japim disa arsye më shumë për t’u dashuruar me vajin e kokosit, pasi do të dukeni 10 vjet më të reja:

Ushqen lëkurën
Për të ushqyer lëkurën, për të luftuar rrudhat dhe për ta bërë atë të butë dhe elastike, aplikoni vaj kokosi në lëkurë çdo natë para se të flini. Lëreni të veprojë gjatë natës.

Krem për celulitin
Ky vaj është i mrekullueshëm në rastin e celulitit. Vetëm përziejeni me mjaltë dhe aplikojeni në zonat e prekura para se të flini. Lëreni të veprojë deri në mëngjes. Pas disa javësh, celuliti do të zhduket plotësisht.

Krem për duart
Vaj kokosit ka veti të fuqishme për zbutjen e duarve dhe për të qetësuar lëkurën e tyre. Vetëm aplikojeni atë dhe ju menjëherë do të vini re efektet.

Krem depilimi
Kremrat e depilimit janë plot me kimikate të dëmshme, ndërkohë që ky vaj e hidraton lëkurën dhe zakonisht përdoret për të rruajtur zonat poshtë sqetullave.

Trajtimi i qerpikëve
Në qoftë se ju përdorni kozmetikë shpesh, ky vaj do të jetë produkti i preferuar për heqjen e make-up-¬it, por edhe gjithashtu do të nxisë rritjen e qerpikëve tuaj. Aplikojnë atë në lëkurën e kokës apo qerpikë para se të shkoni për të fjetur çdo natë. Do të përshpejtojë rritjen e flokëve dhe do të ndihmojë problemet me rënien e tyre.

Venat me variçe
Për të trajtuar venat me variçe përdorimi i këtij vaji është një mënyrë krejtësisht e natyrshme, vetëm duke masazhuar zonat e prekura përditë.

Burimi:Panorama

Pranvera detoks; koha dhe mënyrat për t’u rikthyer në formë

Pranvera është mundësia e fundit për t’u rikthyer në formë, pas abuzimit me ushqime apo pije alkoolike, gjatë dimrit. Nëse ende nuk e keni ndarë mendjen, mund të jetë mundësia e fundit. Më mirë vonë se kurrë!
Është e kotë që të vareni prej artikujve që mbushin përditë revistat apo faqet online. Nuk kanë për të funksionuar as dietat që shpikni vetë. Gjëja kryesore është që të mos kapërceni vaktet, asgjë të mirë nuk keni për të arritur. Këshillohuni me një dietolog në mënyrë që të merrni dietën që iu duhet.

Domosdoshmëria e ujit, çajrave dhe lëngjeve
Pini vazhdimisht ujë! Të paktën 1 lt në ditë. Përpiquni që dy apo tre herë, gjatë ditë, të pini çajra natyral me bazë xhinxheri, finoku e qershie. Mundohuni që të mos shtoni sheqer. Frutat e shtrydhura apo smoothi-t janë një tjetër alternativë për të pastruar trupin nga toksinat. Shmangni pijet alkoolike apo lëngje të tjera me konservues e sheqer. Mënyra më e mirë për të nisur dietën është pikërisht detoksikimi.

Mos kurseni bishtajorët dhe perimet. Mund të hani 2-3 racione në ditë sepse janë burim fribrash dhe mineralesh. Përdorini të pjekura ose të ziera dhe bëni kujdes me sasinë e kripës dhe vajit.

Living

8 maska natyrale për të gjitha problemet e lëkurës

Njësoj si organzimi ka nevojë për minerale e vitamina që ne i marrim përmes ushiqmit, ashtu dhe lëkura jonë ka nevojë për vlera ushqyese.Kur kemi mundesinë ta ushqejmë me përbërës natyralë përse zgjedhim produktet që u janë nënshtruar proceve të ndryshme kimike etj. Zgjidhja e problemeve të lëkurës mund të gjendet në kuzhinën tuaj. Për çdo shqetësim që keni ekziston një ushqim që e trajton. Mënyra e përgatitjes dhe e aplikimit është e njëjtë për të gjitha maskat. Ajo që ju duhet të bëni është vetëm të përzieni përbërësit e të lyeni fytyrën me masën që keni përftuar. Maskat duhen mbajtur në lëkurë për më shumë se 10 minuta e më pas ta shpëlani me ujë të vakët. Më poshtë do të lexoni 8 maska për të gjitha problemet e lekurës, të përgatitura tërësisht në kushte shtëpie dhe me përbërës natyrale

Rifreskim i fytyrës përpara gjumit
Tulin e një domateje+2 lugë qumësht
Maskë anti rrudhë
1 vezë+ 1 lugë xhel apo lëng aloe vera
Maskë kundër pikave dhe shenjave
1 të bardhë veze + një lugë lëng limoni
Për një fytyrë që shkëlqen
2 lugë kos+ 2 lugë lëng limoni
Për lëkurat e yndyrshme
Një lugë kurkum + 2 lugë lëng apo xhel Aloe Vera
Maskë hidratuese
1 lugë lëng limoni+ 2 lugë mjaltë
Maska që trajton aknet dhe parandalon shfaqjen e tyre
1 lugë kanellë pluhur+ 2 lugë mjaltë
Scrub për pastrimin e thellë të lëkurës
2 lugë kos+ 1 lugë tërshërë të grirë

Mjekët ja heqin tumorin me madhësi sa të topit të bejsbollit (Foto)

17 vjeçari është vetëm një nga gjashtë personat në botë të cilët e kanë tumorin në formë të topit të bejsbollit.

 Ai mund të merr frymë lirshëm për herë të parë pas shumë viteve, pasi që doktorët ia kanë hequr tumorin me madhësi të topit të bejsbollit nga hunda e tij, shkruan DailyMail.

17 vjeçari është njeriu i gjashtë që është regjistruar në botë për tumorin e tij gjigand. Ai nuk ka pasur mundësi të merr frymë siç duhet, të flasë apo të hajë për më shumë se një dekadë, duke e shtyrë atë që të kërkojë ndihmë në shtetin e Indisë.

Mjekëve u është dashur plot tri orë që të largojnë tumorin 750 gram. Mjekët janë detyruar që të ngadalësojnë qarkullimin e gjakut, për shkak që tumori ka pasur një presion të lartë.

Dr. Passey, nga spitali i Nju Dehlit ka thënë se ky tumor është shumë i çuditshëm dhe normalisht e ka madhësinë e një topi të tenisit. “Por në këtë rast, duket sikur një kokë tjetër është rritur brenda pacientit- diçka si bejsboll,” ka thënë ai.

Serbi në Angli “ Shqiptarët janë vëllezërit tanë, Big up Albania”, por shqiptari e godet

Një video është postuar në facebook në fanpage “Hasjanet në Londër” ku një djalë që e quan veten serb flet me fjalë të mëdha për Shqipërinë duke thënë “Shqipëri e Madhe, ne jëmi vëllezër”.

Por duket se pavarësisht kësaj djali tjetër shqiptar në video e godet djalin e vetëquajtur serb, i cili ikën me vrap,

Në fund djali përdor fjalë ofenduese ndaj serbit  duke e mbyllur videon me premtimin që gjithçka serbët kanë bërë në Kosovë do tju kthehet mbrapsht.