Ekspertët Amerikanë:: Lufta Ballkanike është shumë afër, Shqipëria do të sulmohet nga….

Pas 20 vjet paqeje, Republika Srpska ka kërcënuar se do ta prish marrëveshjen e paqes që e ka mbajtur Bosnjën të bashkuar.Një krizë e re është duke shpërthyer në Bosnje dhe Hercegovinë, kur është duke u afruar 20 vjetori i Marrëveshjes së paqes së Dejtonit, e cila kishte ndërprerë luftën e përgjakshme që zgjati 3 vjet e gjysmë ndërmjet serbëve, kroatëve dhe boshnjakëve, shkruan “Foreign Policy”.

Më 21 nëntor në Dejton, Ohio të SHBA-ve, i deleguari Richard Holbrooke arriti një fitore të madhe diplomatike që i dha fund konfliktit dhe vuri themelet e një shteti të qëndrueshëm, thuhet në shkrimin që e transmeton Koha.net. Marrëveshja e Dejtonit gjithashtu kishte krijuar një mbikëqyrje ndërkombëtare, e cila do të kujdesej për zbatimin e Marrëveshjes së paqes.

Ky përvjetor do të duhej të ishte një ditë feste, por fatkeqësisht mund të ndodhë të mos jetë ashtu.

Marrëveshja e Dejtonit kishte krijuar dy njësi autonome brenda Bosnjës: Federatën Boshnjake-Kroate dhe atë të serbëve, Republika Srpska.

Presidenti i Republika Srpska, Milorad Dodik, planifikon një plebishit në paradën e përvjetorit, që, më 15 nëntor, shkel haptazi Marrëveshjen e Dejtonit, dhe shumë njerëz këtë e shohin se një referendum për pavarësi.

Plebishiti i planifikuar ka vetëm një pyetje: “A e mbështesni imponimin antikushtetues dhe të paautorizuar të ligjeve nga ana e Përfaqësuesit të Lartë të komunitetit ndërkombëtar në Bosnje dhe Hercegovinë, veçanërisht ligjet e imponuara mbi Gjykatën dhe Zyrën e Prokurorisë së [Bosnje-Hercegovinës] dhe zbatimin e vendimeve të tyre në territorin e Republikës Srpska?

6 thoughts on “Ekspertët Amerikanë:: Lufta Ballkanike është shumë afër, Shqipëria do të sulmohet nga….”

  1. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a weblog site? The account aided me a applicable deal. I have been a little bit familiar of this your broadcast provided brilliant transparent idea

  2. I precisely desired to thank you so much all over again. I am not sure the things I could possibly have gone through in the absence of the pointers documented by you on that question. Previously it was a intimidating dilemma in my view, however , seeing your well-written manner you treated it made me to weep with fulfillment. I will be happier for the assistance and then trust you realize what an amazing job that you’re providing instructing others thru your web page. I’m certain you’ve never come across any of us.

  3. Wow! Thank you! I continuously wanted to write on my blog something like that. Can I include a portion of your post to my blog?

  4. Howdy! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

  5. Hi there,I check your new stuff named “Ekspertët Amerikanë:: Lufta Ballkanike është shumë afër, Shqipëria do të sulmohet nga…. – Informohu” regularly.Your writing style is witty, keep it up! And you can look our website about مهرجانات.

Leave a Reply

Your email address will not be published.