I druheni kancerit? Ja 10 mënyra si të parandaloni krijimin e tij

Shumë ekspertë konsiderojnë se si kanceri nuk është e thënë domosdo të jetë vetëm “pasojë gjenetike”, por në krijimin e tij me të madhe ndikojnë edhe shprehitë dhe rrethanat jetësore.

Meqenëse ushqimi ka ndikim të jashtëzakonshëm të shumëfishtë në shëndetin e njeriut, hapat e parë në luftë kundër kësaj sëmundjeje të keqe duhen të fillojnë pikërisht me ndryshimet në meny.

Rezultatet pozitive nuk do të mungojnë, prandaj informohuni për ushqimin dhe disa shprehi të cilat do të bëhen aleati juaji i mirë i shëndetit sipas rekomandimit të Huffington post.

1. E kaltra është e shijshme dhe e shëndetshme
Boronicat e kaltra janë “yjet” më të mëdha kur është fjala për mbushjen e organizmit me antioksidantë. Përmbajnë edhe nivel të lartë të antocianineve, të cilat frenojnë përhapjen e qelizave të kancerit.

2. Vendoseni çajnikun
Çaji i bardhë dhe i gjelbër përmbajnë EGCG, ekstraktin bimor dhe antioksidantin i cili mund të mbrojë qelizat e shëndetshme/

3. Dojeni xhenxhefilin
Xhenxhefili mund të reduktojë rrezikun nga kanceri i zorrës së trashë ashtu që lehtëson inflamacionin në traktin tretës.

4. Bëni sallatë – në gotë
Lakra përmban izotiocianatet, të cilat ndihmojnë pastrimin e trupit nga materiet kancerogjene, derisa mollët kanë efekte antikancerogjene në zorrën e trashë.

5. Lëvizni
Rreth gjysmë ore ecje e shpejtë ditore mund të përmirësojë gjumin dhe energjinë dhe potencialisht të reduktojë rrezikun nga kanceri dhe diabeti.

6. Shijojeni pozitën e gjarprit
Joga mund të lirojë nga stresi dhe të forcojë sistemin e imunitetit.

7. Mos harroni të nxirrni frymën jashtë
Pesë minuta në ditë ndani për frymëmarrje të rregullt, citon koha.net. Frymëmarrja e rregullt mund të ndihmojë në “fshirjen” e efekteve negative që i ka stresi në shëndetin trupor dhe shpirtëror.

8. Fokusohuni në fibra
Corn flakes janë burim i mirë i fibrave, të cilat përveçqë i ndihmojnë trupit për të eliminuar toksina mund të lehtësojnë urinë duke e mbajtur nivelin e sheqerit në gjak.

9. Pini kafe
Konsumimi i rregullt dhe i moderuar i kafes është i lidhur me rrezikun më të vogël nga kanceri i qelizave bazale të lëkurës.

10. Konsumoni djegës
Speci i kuq i bluar (biberi) përmban kapsaicinë, e cila mund të dëmtojë qelizat e kancerit duke sulmuar burimin e tyre të energjisë pa shkaktuar dëm në qelizat e shëndetshme përreth.

24 thoughts on “I druheni kancerit? Ja 10 mënyra si të parandaloni krijimin e tij”

  1. salam a’laik, kalau kita lihat dari perspektif Islam, tanggungjawab wanita sebagai isteri adalah melayan suami. memasak tidak termasuk dalam tanggungjawab isteri yang sebenarnya tetapi isteri memahami tanggunjawab suami begitu besar dan seharus dan sewajibnya isteri membantu suami dalam soal memasak, mengemas rumah dsb wallahu a’lam

  2. ja jaah:1) U voelt zich kennelijk geen Nederlander.2) U bent moslim, begrijp ik. Of heb ik dat mis?U (moslim) verwacht dat de islam over 20 jaar de enige cultuur in Nederland zal zijn, en dat mensen die dan niet de islam aanhangen onderdrukt zullen worden (door moslims, dus). Het lijkt wel of u zich daar nu al op verheugt.Uw variant van het islam-geloof vind ik bepaald niet prachtig.

  3. I love reading stuff like this. I really feel like those signs/”the rings” really means something. And about the ring on EJ when she volunteered it’s really suspicious because she rarely wear rings like that, if it isn’t the actual ring on wgm (just assuming) maybe it can be their actual couple ring in reality? Seeing all this evidence makes me really happy. <3

  4. SirRentsalot Please do – I suggest southern Vt. 60% of all people are probably from NJ – all came here for the same reasons. NJ is great – especially the shore – but at what price? The numbers no longer add up in NJ and there is no mechanism I see which will turn this around.

  5. “School Taxes barely pay for the cost of school. ”Huh. Where do you live? Where I live, local property taxes cover at least 90-95% of the school budget. I think the problem is that it’s based on property taxes. Just because you own a house doesn’t mean you have the income to pay these exorbitant school taxes. We’re better off being able to keep seniors in town, because if they leave, a family with three kids buys the house. The senior freeze helps.

  6. ‎// ’இலவச கல்வி’ என்பது இறுதி எல்லை என்றபோதிலும் நடைமுறையில் உடனடி தீர்வுக்கான சாத்தியங்கள் என்ன? 1. தனியார் கல்வி நிறுவனங்களின் அநியாய கல்விக்கொள்ளைக்கு எதிராகப் போராடுவது. 2. அரசுப் பள்ளிகளை தரமாக நடத்தப் போராடுவது. இவை இரண்டும் நடைமுறை சாத்தியமானதே.//இறுதி எல்லைக்காக அனைவரும் போராட வேண்டும் ஆனால் அதே நேரத்தில் தன்னால் முடிந்த உதவிகளை செய்வதில் என்ன தவறு இருக்கிறது?(அதனால் சுயவிளம்பரம் கிடைத்தால் தான் என்ன..ஒரு மாணவனுக்கு படிப்பு கிடைப்பதற்காக ஒரு நடிகனுக்கு சுயவிளம்பரம் கிடைத்தால் என்ன குடி முழுகி போய்விட போகுது?)

  7. salam vaghan be komaketun ehtiaj daram man bazio rikhtam hameye kararam kardam aval ke stop working midad,ba karaei ke goftid hal shod vali bad could not connect server mide albate 3dafe bazio rikhtam dafeye val mire tu bazi restart ke mikonam dg nemire khaheshan rahnameim konid vaghan mamnoon

Leave a Reply

Your email address will not be published.