Vija imagjinare e Epirit të Veriut, vijë gjaku, dhe rrafshimi të vendbanimeve shqiptare

Harta e vitit 1913, e shkallës 1:400.000, që gjendet në Bibliotekën Kombëtare të Francës, është ilustrim i jashtëzakonshëm i një çështje të debatueshme në marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Greqisë dhe në ditët tona. Nëse dje ne e botuam në rubrikën Retro, një rubrikë e cila synon të riaktualizojë tema, personazhe, ngjarje të së shkuarës së afërt dhe të largët, sot ne duam ta komentojmë në rubrikën aktuale të komenteve.

Arsyeja është e thjeshtë. Harta e vjetër e 1913, e Ushtrisë franceze ilustron më së miri spastrimet etnike dhe genocidet e kryera në Ballkan gjatë gjithë shekullit të 20-të. Grabitje, djegie, vrasje masive, rrafshim të shumë fshatrave dhe vendbanimeve. Pastaj në ato zona të rrafshuara pretendohej territor mbi bazën e elementëve historikë, kulturorë dhe etnikë që krijoheshin me art.

Kliko linkun e meposhtem per me teper

Debat i ashpër, Frashër Demaj shkatërron dy jugonostalgjiket Halil Matoshin e Nexhmedin Spahiun

Debat i ashpër, Frashër Demaj shkatërron dy jugonostalgjiket Halil Matoshin e Nexhmedin Spahiun

Kohë më parë në emisionin Click, ishte zhvilluar një debat i ashpër ndërmjet Akademik Frashër Demaj, dhe Halil Matoshit e Nexhmedin Spahiut.

Ky debat ishte zhvilluar në kuadër të asaj që në Prizren gjatë festës së Pavarësisë ishin vendosur flamujt turq, krahas atij shqiptar.

Sipas Demajt…

MOS E HUMBIS…! SHIKO ME SHUME….

Këto janë shenjat paralajmëruese se kanceri po rritet në trupin tuaj

Të kruarat e lëkurës

Trupi kancerin e trajton si bakter i huaj dhe sistemi imun e lufton me ndihmën e qelizave të bardha të gjakut. Kjo shkakton shtimin e qarkullimit të gjakut në hapësirat, ku qelizat e kancerit përparojnë, që shkakton të kruarat e lëkurës, skuqje, shtrëngim dhe ndryshim të ngjyrës.
Ndryshimet në urinë

Pa marrë parasysh cili ndryshim qoftë në urinë, si prania e shkumës….

KLIKO LINKUN E MEPOSHTEM PER ME TEPER..

Plaku ik nga kjo shtepi para 10 viteve, por ajo qe gjeten ne te TMERROI gjith fshatin | VIDEO

The mystery of Crooked Cottage: Home abandoned in 1950s is still filled with food and belongings of long-dead couple

“Plaku ik nga kjo shtepi para 10 viteve, por ajo qe gjeten ne te TMERROI gjith fshatin”

Nje plak i cili e kishte len shtepin e tij pa e vizituar per plot 10 vite tmerroi fshatin por edhe vetveten me ate se cfare gjeti aty.

The mystery of Crooked Cottage: Home abandoned in 1950s is still filled with food and belongings of long-dead couple

Kliko linkun e meposhtem per te mesuar me teper:

 

 

Link1

 

 

 

Source: Youtube

Tragjedi ne Gjermani..!! Shqiptari qellohet me plumb ne koke para syve të vajzes

 

Një 46-vjeçar shqiptar që jeton në Gjermani është qëlluar me armë zjarri mëngjesin e kësaj të hëne në qytetin gjerman të Visselhövede, para një shkolle fillore.

Gjendja e tij është kritike, raportojnë mediat lokale. 46-vjeçari është qëlluar nga dy persona me motor, të cilët pas atentatit janë larguar me shpejtësi dhe ende janë në arrati. Deri në mbrëmjen e sotme, nuk ka pasur arrestime.

 

 

 

 

 

Sipas raportimeve, dyshohet se ngjarja ka ndodhur për motive hakmarrje.

Atentati…

Investigimi/ Të dhëna shokuese mbi importin e mishit të kalbur, hipopotami e bualli që shitet si prodhim vendi i freskët

Thellohet skandali me mishin e paketuar e të kalbur që importohej nga Brazili.

BBC dhe Reuters raportojnë se vendet e BE-së dhe Kina kanë pezulluar importin e mishit që vinte nga Brazili. Sipas artikujve të botuar në ‘bbc.com’, ‘reurters.com’ dhe ‘cnbc.com’, disa nga konsumatorët më të mëdhenj të mishit brazilian kanë pezulluar importin, pas akuzave se kompanitë kanë shitur prodhime të pasigurta për vite me rradhë. Edhe Kina ka ndaluar importet e mishit të kuq nga Brazili, ndërsa Bashkimi Evropian tha se do të ndalojë blerjen nga kompanitë e implikuara në këtë skandal.

SHIKO ME SHUME:

Sa toksik është ushqimi juaj? Çamçakëzat dhe vaji janë ndër më të këqinjtë

Mes ushqimeve më të këqinj janë lëngjet e gazuara, duke përfshirë edhe ato dietal, hot dog, pastaj sheqerkat e gomës, kurse në majë të kulmit sipas demit janë edhe çamçakëzat, vajrat e bimëve dhe lëngjet e pemëve

Për The Sun britanike gazetarja, e cila merret me hulumtimin e ushqimit, Joanna Blythman, ka zbuluar se cilin ushqim dhe pijet nuk duhet kurrë t’i konsumojmë, dhe cilat guxojmë në sasi të vogla. Mes më të këqijave ka theksuar çamçakëzat “e zakonshëm” të cilët mund shumë të dëmtojnë organizmin, kurse miliona njerëz i përdorin çdo ditë.

SHIKO ME SHUME:

Gazetari shqiptar “shokon” deputetin maqedonas: “Fol shqip, se nuk po të kuptoj”

Në Kuvendin e Maqedonisë dje ka ndodhur një situatë e pazakonshme. Zakonisht gazetarët maqedonas kërkojnë prej politikanëve shqiptarë që pasi flasin shqip, të flasin edhe maqedonisht, sepse nuk e kuptojnë gjuhën shqipe.

Mirëpo një gazetar shqiptar i TV 21, në Kuvendin e Maqedonisë ka krijuar situatë të kundërt. Pasi ka dhënë deklaratë për mediumet deputeti i VMRO-DPMNE-së, Ilija Dimovski në gjuhën maqedonase, i është parashtruar pyetja nga gazetari shqiptar. “Zotëri Dimovski, a mund të jeni deklaratën edhe në gjuhën shqipe, se nuk ju kuptova”, ka qenë kërkesa e gazetarit shqiptar, raporton Gazeta Lajm nga Kuvendi. Dimovski nuk ka reaguar fare, por është “përgjigjur” vetëm me buzëqeshje.

SHIKO ME SHUME:

(VIDEO) RRIHET 16 VJEÇARI NË AUTOBUS, NË VEND TË SHKOLLËS PËRFUNDON NË SPITAL DHE POLICI

Në vend të bankës shkollore, sot Egzoni 16 vjeç nga Kumanova kaloi ditën nëpër spital dhe stacion policor.

Gjashtë persona ende të panjohur për policinë e rrahën Egzonin duke shkaktuar lëndime në fytyrë, duar dhe shpinë.Për Egzonin ky është incidenti i parë që përjeton, edhe pse ka dy vjet që udhëton në të njëjtin relacion me autobus.“Duke zbrit te shkolla e tyre përnjëherë më kanë sulmuar 6 veta. Më kanë goditur me boksa, shkelma…Po jam i frikësuar, nuk është gjendje e mirë. Nesër do të shkoj në shkollë, me veturë me babin”, u shpreh Egzon Ajdini.

SHIKO ME SHUME:

Degjeneron sherri në Big Brother, Ervini pështyn në fytyrë Damianon e kërcënon publikisht

Është vetëm në ditët e para të tij dhe ky Big Brother nuk rezultontë jetë aspak i qetë, as nga ana e vajzave, as nga ana e çifteve dhe aq më pak nga ajo e djemve.

Një debat mes Ervinit dhe Damianos ka degjeneruar në sherr mes tyre, madje Ervini ka shkuar deri aty sa e ka përshtyrë në fytyre Damianon dhe e ka kërcënuar se është i gatshëm ta linte krejtësisht lojën për t’u marrë ndryshe me të.Qetësohu njëherë, pastaj eja të flasim”, i ka thënë Damiano Ervinit.Ndërkohë Ervini u është drejtuar prindërve të Damianos për edukatën skandaloze të djalit të tyre. Siç u lajmërua edhe në mëngjes, Big Brother lejoi që vajzat të kalonin te ana e djemve, të cilat janë habitur shumë me ç’ka ndodhur.

SHIKO ME SHUME: