Kështu u festua mbrëme në familjen e Shyhrete Behlulit (Foto)

Dita e sotme për familjen e këngëtares Shyhrete Bheluli është më e veçantë se të tjerat për një arsye – ditëlindjen e djalit të madh, Kushtrimit.

Urimet me rastin e këtij momenti erdhën që menjëherë pas mesnatës nga Learta e më pas edhe Shyhreti por duket se festa nuk është ndalur as në orët e mbrëmjes.Përmes disa fotove në rrjete sociale të ndara nga vetë këngëtarja e madhe shihet se familja, përfshirë edhe prindërit e Leartës kanë zgjedhur një restorant në Prishtinë për të darkuar të gjithë bashkë.

SHIKO ME SHUME:

Dhembja e flokëve mund të tregojë diçka vërtet të keqe

Ka shumë shanse që ta keni përjetuar shpesh dhimbjen e flokëve. Kjo ju duket e natyrshme. Por a keni menduar ndonjëherë pse ndodh?

Dr. Angela Lamb, drejtore e Praktikës së Fakultetit Westside Mount Sinai dhe dermatologe në Institutin e Shëndetësisë Familjare tha për “Huffington Post” se në fakt është prekur mbaresa nervore, bashkangjitur me çdo fije floku të veçantë.Flokët janë një komponent i gjithë sistemit tuaj nervor, kështu që kur ju i tërhiqni ato, po ushtroni presion në mbaresat nervore që janë në rrënjë.

SHIKO ME SHUME:

Kjo është bebja kosovare me emrin më të çuditshëm në botë, ka habitur edhe gjermanët

“Nuk është shaka: Kjo foshnjë quhet Krefelda, ashtu sikurse qyteti Krefeld, ku ajo ka ardhur në jetë, më 16 mars”, shkruan derwesten.de.

Ajo ka emrin më të çuditshëm në botë, ose, së paku në Gjermani! Foshnja me prindër nga Kosova ka marrë emrin e qytetit në të cilin është lindur, Krefeld.Duke ia shtuar një -a, Krefelda e kanë pagëzuar prindërit refugjatë vajzën e tyre pasi që emri i qytetit është në gjininë mashkullore.Se si do të ndjehet me këtë emër Krefelda e vogël kur të rritet, pak ka rëndësi.“Nuk është shaka: Kjo foshnjë quhet Krefelda, ashtu sikurse qyteti Krefeld, ku ajo ka ardhur në jetë, më 16 mars”, shkruan derwesten.de.

SHIKO ME SHUME:

Getoar Selimi shfaqet në Gjykimin për Rrahjen e Ledri Vulës

Këngëtari kosovar, Getoar Selimi, dëshmoi sot në seancën e Ledri Vulas, ku të akuzuar janë Gazmend Mirena dhe Krenar Çoçaj.

Getoar Selimi kishte qenë dëshmitar okular në natën e 7 qershorit 2012, kur Gazmend Mirena e Krenar Çoçaj akuzohen se kishin sulmuar Ledri Vulën, në kohën kur i njëjti gjendej në makinë me dëshmitarin Selimi.

SHIKO ME SHUME:

SHOKOHEN GREKET ! Erdogan: E gjithë Greqia në vitin 2050, do të jetë Shqipëri, Ballkani është tokë Ilire (Foto)

Një gazetë turke ka “tërbuar” grekët për shkak të publikimit të një hartë me kufijtë e ndryshuar të Europës.

Sipas gazetës turke “Star”, Greqia nuk do të ekzistojë më, por do të jenë shqiptarët që do të shtrihen deri në territoret greke.Ky fakt i ka tërbuar mediat greke,

duke pasur parasysh marrëdhëniet e Greqisë me Turqinë, por edhe me Shqipërinë.

Ja çfarë shkruan njëra prej mediave greke:

Sfidë e paparë nga gazeta turke pro-qeveritare, “Star”, e cila në faqen e parë ka publikuar një hartë të Europës në vitin 2015, duke e paraqitur Greqinë si territor shqiptar.

Sipas gazetës me titull “Frika nga gjysmëhëna”, Evropa do të jetë me shumicë myslimane në vitin 2015. Greqia, sipas gazetës, do të jetë Shqipëria, Franca do të jetë Algjeria dhe Gjermani do të jetë Turqi.

Sali Berisha: Ju rrëfej ato që nuk dini për zgjedhjet e 22 Marsit 1992!

Në historinë 105 vjeçare të shtetit shqiptar ai padyshim mbetet një moment i veçante. Plot 25 vjet nga sot, më 22 mars 1992, pas një sundimi 48 vjeçar, Partia Komuniste (Pavarësisht ndryshimeve të emrave të saj në vite) u detyrua të largohej nga pushteti me zgjedhje të lira.

Hegjemonia thuajse gjysëm shekullore komuniste mori fund kur Partia Demokratike, e drejtuar nga Sali Berisha fitoi zgjedhjet e 22 Marsit me një shumicë absolute. Lideri i PD që e drejtonte atë për diçka më shumë se një viti u bë Presidenti i ri i vendit dhe Shqipëria kaloi nga një sistem ekonomik i cetralizuar dhe nga një shoqëri e izolimit dhe e dhunës në një shoqëri të lirë, të hapur, demokratike dhe të konkurencës së lirë.

SHIKO ME SHUME:

Kërkoi ta varrosnin të gjallë, por shikoni çfarë bëri brenda varrit (Foto)

Kureshtja mund të të shpije deri në çmendi, e që kur ta lexoni këtë rast, është vërtetë çmenduria më e madhe e bërë deri tani, shkruan revista Kosovarja.

John Edwards, i cili ishte i njohur ndër narkomanët dhe alkoolistët më të mëdhenj , e që sot përmes shumë lutjeve dhe këshillave mundohet t’iu ndihmojë njerëzve, vendosi të kalojë 3 ditë nën tokë, duke poseduar brenda edhe laptop dhe duke u dhënë njerëzve përgjigje përmes rrjeteve sociale për shumë pyetje të tyre.

SHIKO ME SHUME:

Tmerr ! “Muslimani” cfar i beri vajzes se tij 5 vjecare do te ju bej te qani (VIDEO) !

Ky njeri perloti miljona njerzt ! Ky “musliman” cfar i beri vajzes se tij 5 vjecare do te ju bej te qani (VIDEO) !

A Texas rancher who beat his daughter’s accused molester to death moments after he discovered the man raping the 5-year-old girl,

will not be charged with his homicide, officials said, as they released chilling 911 tapes of the father calling for help as the other man died.

Kur duhet të fillojmë të përdorim krem kundër diellit, 4 mënyra për të zgjedhur faktorin e duhur mbrojtës

Studimet tregojnë efektet e ekspozimit ndaj rrezeve UVA të forta. Rrezet UV të cilat arrijnë sipërfaqen e tokës mund të ndahen në tre grupe; UVA, UVB dhe UVA të forta. Studimet tregojnë se rrezet UVA të forta përfaqësojnë më shumë se 75% të rrezeve UV. Ato mund të depërtojnë në thellësi të lëkurës më shumë se çdo lloj rreze UV dhe shkaktojnë efekte të dëmshme afatgjata si plakja e parakohshme e lëkurës dhe tharja e saj.
Kush ka nevojë për mbrojtje të përforcuar kundër rrezeve UVA të forta?
Lëkurat e ndjeshme dhe intolerante ndaj diellit janë veçanërisht të ndjeshme ndaj rrezeve UVA të forta. Këtu bën pjesë edhe lëkura e fëmijëve. Të gjitha këto lloje lëkurash do të përfitojnë nga mbrojta dhe kujdesi për nevoja specifike…
Si të zgjidhni faktorin mbrojtës SFP?
Ndiqni këto rregulla të arta për një lëkurë të shëndetshme dhe të bukur.
4 mënyra për të zgjedhur faktorin e duhur mbrojtës
1.Kremrat me faktorë mbrojtës dhe rezistentë ndaj ujit ju japin mundësinë të mos digjeni nga rrezet nëse ju jeni në/ose jashtë ujit, por me kushtin që ai të aplikohet çdo dy orë.
2.Aplikojeni kremin në masë. Statistikat tregojnë se ne përdorim vetëm çerekun apo gjysmën e masës së kremit që na nevojitet për mbrojtje.
3.Mendoni për cilësinë: zgjidhni një krem që ju bën të lumtur kur e përdorni dhe që nuk ju bezdis. Sprait mund të djegin fytyrën nëse përmbajnë alkool.
4.Mendoni për të gjitha pjesët e trupit. Njerëzit shpesh harrojnë të aplikojnë kremin me faktor mbrojtës në kurriz, këmbë, veshë.
Cili krem me faktor mbrojtës është për ju?
Ju dëshironi ….
☼ TË MERRNI NGJYRË PA U DJEGUR. Atëherë zgjidhni një produkt që stimulon pigmentimin dhe prodhimin e melaninës.
☼ TË MBRONI TOTALISHT LËKURËN TUAJ NGA DIELLI. Asnjë produkt nuk i ndalon
rrezet plotësisht, por zgjidhni një produkt që përmban dioksid titaniumi për mbrojtje të lartë.
☼ TË PARANDALONI PLAKJEN. Zgjidhja ideale është një produkt me SPF të ulët (SPF 15) dhe që përmban antioksidantë si vitamina E.
☼ NJË PRODUKT QË TA APLIKONI PASI LAHENI NË DET OSE PISHINA. Është shumë e lehtë të digjeni gjatë kohës që ju prisni të thaheni, kështu që përdorni një që funksionon edhe në lëkurën e lagur.