Other News

by / on February 20, 2017 at 5:14 pm / in Lajme

| LAJMI FUNDIT | Vuçiq: Betejë e madhe kundër Kosovës ..

Kryeministri i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka thënë të hënën se Serbinë e pret një betejë e madhe kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, porse është e gatshme ta bëjë këtë betejë, shkruan Tanjug. Vuçiq ka thënë edhe se Serbia do të bëjë përpjekje po ashtu që të pengojë Kosovën në anëtarësimin e saj në Këshillin e Europës, njofton Klan Kosova. […]

Read more ›
by / on February 20, 2017 at 5:08 pm / in Kuriozitete, Lajme

Lajmi keq sot për Haradinajn dhe për gjithë Shqipëtaret!!

Ish kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj mund t’i pamundësohet kthimi në Kosovë deri më 13 shkurt. Avokati i tij, Ariani Koci ka thënë se afati maksimal i kërkesës për ekstradim me dokumente përcjellëse nga ana e Serbisë është 40 ditë prej momentit të arrestimit të Haradinajt. Haradinaj është ndalur nga autoritetet franceze më 4 janar dhe sipas një llogaritje të […]

Read more ›
by / on February 20, 2017 at 5:01 pm / in Lajme

Përse shteti nuk heton për vrasjen e 154 emigrantëve shqiptarë në Greqi?

Akoma nuk kanë marrë një përgjigje nga Athina zyrtare, familjet e 154 emigrantëve shqiptarë të vrarë nga policia greke dhe nga neonazistët.. Familjarët shprehen se qeveria greke dhe ajo shqiptare të fillojnë hetimin për këtë çështje, pasi numri i emigrantëve të vrarë në tokën greke është mjaft i madh Më e keqja është se policia mban përgjegjësi për vrasjen e 94 […]

Read more ›
by / on February 20, 2017 at 3:56 pm / in Kuriozitete, Lajme

Zyrtare: Bashkohen ushtritë, Shqipëri-Kosovë sëbashku ndaj çdo provokimi

Provokimet nacionaliste, Kodheli-Demolli: Shqipëria e Kosova, reagim të përbashkët! Shqipëria dhe Kosova do të kenë një reagim të përbashkët ndaj provokimeve artificiale nacionaliste. Në këtë përfundim kanë dalë pas takimit që pati ministrja shqiptare e Mbrojtjes Mimi Kodheli me ministrin e Forces së Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli në Tiranë. “Konsolidimi i shtetit të Kosovës dhe paprekshmëria e kufijve kushtetues […]

Read more ›
by / on February 20, 2017 at 3:52 pm / in Kuriozitete, Lajme

Emocionuese: Kamarieri shqiptar i tregon vuajtjet e jetës në Kosovë, përlotet Bill Clinton

Bill Clinton është përlotur nga një kamerier shqiptar në New York që i ka thënë se ish-presidenti i ka shpëtuar jetën. Bill dhe Hillary Clinton po hanin darkë në Seafire Grill të premten kur një kamerier i ra në gjunj duke i thënë që po të mos ishte për të, ai nuk do të ishte gjallë sot. Kamerieri nga Kosova […]

Read more ›
by / on February 20, 2017 at 3:50 pm / in Kuriozitete, Lajme

Gjermania, 50 mijë vende të lira pune, ja ku mund të aplikoni

Afro 50.000 vende pune ofrojnë kompanitë gjermane, për të cilat mund të aplikojnë qytetarë nga Shqipëria. Mjekë, infermierë, inxhinierë të të gjitha kategorive, teknikë kompjuterësh, zanatçinj, hidraulikë, elektricistë, muratorë, mekanikë makinash, gomistë janë vetëm disa nga profesionet për të cilat mund të aplikohet nëpërmjet portalit on-line “Make it to Germany”. Kjo faqe në internet është çelur në bashkëpunim nga ministria […]

Read more ›
by / on February 20, 2017 at 3:47 pm / in Kuriozitete, Shendetsi

Ky është ushqimi më kancerogjen që ekziston! Shikojeni se si prodhohet në fabrika dhe do të bindeni (Video)

Salsiçet janë ushqimi më i njohur i shpejt në Amerikë dhe vetëm atje hahen rreth 7 miliardë salsiçe gjatë verës.Por, pavarësisht se sa i shijshëm është ky ushqim, salsiçet janë me të vërtetë të dëmshme për shëndetin. Zakonisht ato bëhen nga mishi pulës, mishi i lopës dhe i derrit, por procesi i prodhimit përfshinë shtimin e shumë mbetjeve të kafshëve […]

Read more ›
by / on February 20, 2017 at 3:46 pm / in Kuriozitete

Alarmi vjen nga Gjermania: Shkatërrojeni këtë kukull, mund t’ju spiunojë!

Cayla, kukulla interaktive bëhet e paligjshme në vend, pasi zgjuarsia e saj mund të përgjojë të dhëna personale fshehurazi Imagjinojeni situatën; nëna që shkatërron kukullën të cilën pak muaj më parë ia kishte dhuruar të bijës. Ajo që e habitur e pyet se çfarë po bën. Dhe nënë që përgjigjet: është një mjet spiunimi dhe shteti ka urdhëruar ta shkatërrojmë. […]

Read more ›
by / on February 20, 2017 at 3:45 pm / in Kuriozitete, Lajme

Miliona djem e bëjnë këtë në flokët e tyre, por nuk ia dinë kuptimin e tmerrshëm

Të flasësh pë modën do të thotë të flasësh për shijet e njerëzve në një kohë të caktuar. Më shumë se të veshësh diçka të bukur, duhet të dimë kuptimin që kanë disa gjëra që ne bëjmë. Në fakt, moda përtej të qënurit sipërfaqësore, siç mund të jetë për shumë njerëz është edhe një lloj identifikimi, apo unifikimi shijesh tek […]

Read more ›
by / on February 20, 2017 at 3:42 pm / in Lajme

“Thaçi na tha: Ose unë kryesori, ose e nxjerri popullin në rrugë” (VIDEO)

Mbrëmë në RTV Dukagjini është transmetuar emisioni Zona Express, ku është shfaqur dokumentari “Një vit vetmi”. Në këtë dokumentar jepen disa detaje interesante të karrierës së Hashim Thaçit. Kë e kishte kërcënuar ai me “nxjerrje të popullit në rrugë”? Shikojeni videon.

Read more ›