Ekspertët: Kosova humb territor, Mali i Zi fiton territor për 70.44 kilometra më shumë

Grupi i ekspertëve të pavarur të cilët po kundërshtojnë Demarkacionin me Malin e Zi, kanë prezantuar faktet e reja shkencore mbi demarkimin e vijës kufitare Kosovë – Mali i Zi.

Shpejtim Bulliqi ka thënë se në rast të ratifikimit në Kuvend të marrëveshjes për demarkimin e vijës kufitare me Malin e Zi, ky shtet do të ketë rritje të sipërfaqes territoriale.

“Mali i Zi që nga viti 1945 deri më 2015 ka prezantuar se kishte sipërfaqe territoriale prej 13.812 km2, kurse pas nënshkrimit të marrëveshjes rezulton të ketë më shumë në 13.882.44 km2 apo 70.44 km më shumë”, ka thënë Bulliqi.

Bulliqi ka theksuar se pjesë e hulumtimit të tyre kanë qenë një grup i profesorëve të fushave të ndryshme, që gjatë këtyre dy viteve sipas tij kanë bërë një punë të jashtëzakonshme, që ta nxjerrin të vërtetën rreth demarkimit me Malin e Zi.

Ai ka theksuar se ky hulumtim nuk ka asgjë personale me qarqet politike dhe se qëllimi i vetëm është që të tregojnë të vërtetën se demarkimi me Malin e Zi është bërë gabim.

“Hulumtimi është bërë i bazuar në fakte zyrtare, shtetërore. Në këtë hulumtim janë përdorur 861 harta publike zyrtare të Malit të Zi, përgjatë tërë vijës kufitare të Malit të Zi”, ka thënë Bulliqi.

Ai ka bërë të ditur po ashtu se edhe demarkimi i vijës kufitare me Serbinë në të ardhmen do të sjellë probleme.

Venat zhduken për dy javë kështu…

Shumë gra mbi moshën 30 vjeç vuajnë nga dhimbja dhe shfaqja e variçeve, por vetëm duke mbajtur sistemin digjestiv në lëvizje, mund të gjeni çelësin e shmangies së këtij problemi.

Këshilla e mjekëve për gratë është të parandalojnë shfaqjen e varikozës duke zgjedhur ushqime të pasura me produkte të bimëve me kërcell, (fibra) gruri, orizi, etj., të cilat ndikojnë në funksionimin e rregullt të organeve të brendshme si dhe rregullojnë lëvizjen e muskujve, në rastet kur vuani nga gjymtyrët e poshtme. Evitoni dhe qëndrimin ulur me këmbët kryqëzuar si dhe mbajtjen për shumë të këpucëve me taka të larta.

Këshillat Mjekët rekomandojnë që këmbët të vihen sa më shumë në lëvizje, por lëvizjet duhet të jenë të ekuilibruara dhe të bëhen në hapësira të rrafshëta dhe jo me gurë. Nga ana tjetër sipas specialistëve që merren me këtë çështje, është e rëndësishme që femrat të mos përdorin taka më shumë se tre ose katër pond dhe meshkujt të mos ngrenë pasha të rënda. Për të dyja gjinitë është e këshillueshme që gjatë natës këmba të lidhet me një korse najloni, e cila nuk lejon përhapjen e gjakut nëpër të gjithë damarët. Shfaqja e venave varikoze mund të jetë e trashëgueshme, por edhe mund të ndodhë pas moshës 30-vjeçare, kryesisht tek gratë shtatzëna, pasha trupore e të cilave bëhet relativisht e madhe dhe trupi bie në qetësi, si mungesë e lëvizjeve të përditshme. Po ashtu ato mund të shfaqen pas kësaj moshe edhe tek meshkujt. Por tek këta të fundit, zhvillimi i variçeve është veçse i trashëguar.

Trashëgimia Venat varikoze trashëgohen brez pas brezi dhe ato nuk mund të eliminohen plotësisht. Në rast se personi ka punë të rëndë, ose mban pasha të rënda gjatë ditës, rishfaqja e damarëve është e shpejtë, madje edhe në të njëjtat vende, ku mund të jetë kryer ndërhyrja kirurgjikale. Kryesisht ato zhvillohen në moshën 20 deri 30 vjeçare, pas kësaj moshe shfaqja e variçeve është më e vogël. Specialistët rekomandojnë që këmbët të trajtohen çdo ditë me xhel freskues (edhe në rast se nuk janë shfaqur ende variçet), të masazhohen nga specialistë herë pas here dhe të trajtohen me medikamente të ndryshme sipas porosive të mjekëve.

Parandalimi Shumë kohë më parë njerëzit përdornin korse najloni për t’i mbajtur venat të shtrënguara fort. Por ilaçet kundër dhimbjeve dhe korsetë e ngushta të këmbeve ka kohë që nuk japin ndonjë rezultat të mirë. Ënjtja e venave mund të bëhet edhe shkak për bllokimin e qarkullimit të gjakut. Imazhet me ultratinguj tregojnë se në çfarë gjendjeje ndodhen këto vena. Ndërhyrja me reze thuajse nuk ndjehet fare. Rezet lazer në këtë rast zëvendësojnë bisturinë e kirurgut. Kjo është edhe arsyeja, që shumë pacientë kërkojnë të trajtohen me këtë metodë. Nëpërmjet rrezeve lazer, venat çahen dhe pasi bëhet zhbllokimi i tyre, vendi i çarjes mbyllet përsëri. Shkencëtarët thonë se operacione të tilla me rreze lazer janë të suksesshme në 95 për qind të rasteve. Shkaktari i ënjtjes së venave nuk dihet dhe në disa raste kjo sëmundje është gjenetike.

Xheli Për këmbët ka efekt freskues. Ndikon në kapilaret duke i dhënë ndjesi freskie dhe stimulon qarkullimin e gjakut. Kontribuon në tonifikimin e mureve të enëve të gjakut. Është perfekt për ata që qëndrojnë gjatë në këmbë dhe për gratë shtatzëna. Parandalon variçet (nuk i kuron). Mund të përdoret edhe mbi geta në ndonjë rast, madje edhe pas depilimit pa shkaktuar asnjë dëm. Mjekët ua rekomandojnë xhelin freskues të gjithë personave që ende nuk kanë probleme me variçet, por që e dinë që në familjen e tyre ka plot raste të tilla.

Variçe të trashëgueshme Sëmundja e variçeve është e trashëgueshme. Madje ajo kalon nga brezi në brez dhe në këtë rast shfaqja e simptomave dhe shenjave të para nis që në adoleshencë, pikërisht në kohën kur trupi i njeriut nis të ndryshojë. Kjo sëmundje nuk “kursen” as meshkujt, madje sipas specialistëve, ata kanë edhe dhimbje më të mëdha se femrat dhe në shumicën e rasteve të operuarit meshkuj mbajnë rekord. Për të parandaluar këtë fenomen është e rëndësishme që fëmijët të dërgohen herë pas herë tek specialistët, në mënyrë që ai të këshillojë edhe veprimet e duhura që duhet të ndiqen. Në rast se venat shfaqen, ato nuk mund të hiqen plotësisht përveçse të trajtohen herë pas here. Keshilla 1- Përdorni xhel freskues për këmbët 2- Mos mbani këpucë me taka më shumë se 4 pond 3- Mos përdorni këpucë të sheshta plotësisht 4- Përdorni produkte bimësh jeshile me kërcell 5- Mos hiqni nga menyja orizin 6- Përdorni vazhdimisht grurin 7- Mos qëndroni ulur për më shumë se një orë në të njëjtën pozicion 8- Mos i mbani këmbët e kryqëzuara 9- Mos mbani pasha të rënda 10- Përdorni korse najloni në mbrëmje Damarët në këmbë Metodë e re me lazerShkencëtarët po praktikojnë një mënyrë të re për trajtimin e ënjtjes së damarëve të këmbeve, një sëmundje e rrezikshme nga e cila preken jo vetëm gratë. Kjo mënyrë e re është eliminimi i damarëve me rreze lazer, të cilat bëjnë të mundur djegien e damarëve “të helmuar”. Por gjithashtu nuk është vërtetuar ende nëse edhe kjo mënyrë parandalon përsëritjen e sëmundjes. Edhe të qëndrosh ulur dëmton Qëndrimi ulur qoftë edhe për një ore, është tepër i dëmshëm për personat që kanë variçe. Damarët e ënjtur të këmbëve fillojnë të pulsojnë dhe shkaktojnë dhimbje. Këmbët dhe kyçet ënjten thuajse dyfish dhe në shumë raste dhimbjet bëhen të padurueshme. Nisur nga kjo, mjekët këshillojnë një lëvizje 30 minutëshe në mëngjes dhe një të ngjashme në mbrëmje, është e rëndësishme që edhe gjendja shpirtërore të jetë e mirë. Bimët jeshile, kurojnë variçet Ashtu si për të gjitha sëmundjet e tjera edhe për të trajtuar dhe kuruar venat varikoze, është e rëndësishme që të përzgjidhen ushqimet. Së fundmi, specialistët kanë arritur në përfundimin që bimët jeshile me kërcell, (fibra) gruri, orizi, etj., të cilat ndikojnë në funksionimin e rregullt të organeve të brendshme si dhe rregullojnë lëvizjen e muskujve.

Shpëtoni zemrën dhe trurin me 3 përbërës

Arteriet e shëndetshme janë pjesë e rëndësishme e organizmit tonë dhe janë të rëndësishme për një shëndet të mirë.

Ato ndihmojnë për transportimin e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese në zemër dhe në organet tjera, transmeton portali arbresh.info.

Ushqimet e papërpunuara, me yndyrë, toksinat dhe kimikatet tjera mund të shkaktojnë probleme serioze kardiovaskulare.

Mbajtja e arterieve të pastërta janë të rëndësishmë për të ruajtur shëndetin.

Shumë lehtë mund të përmisoni shëndetij tuaj kardiovaskular duke eliminuar ndërtimin e pllakave në arterie dhe në këtë mënyrë parandaloni edhe sëmundjet e zemrës.

Nëse jeni të gatshëm për të përmisuar shëndetin tuaj, kjo është receta e duhur.

Gjërat që ju nevojiten janë:

4 litra ujë

8 karafila hudhër

8 limona

1 copë rrënjë xhenxhefil

Medito e përgatitjes:

Së pari pastroni mirë limonët dhe preni ata në copa të vogla. Më pas pastroni xhexhefilin dhe hudhrën dhe vendosni të gjithë përbërësit në mikser. Përzierjen e transferoni në një enë të mbushur me ujë dhe përzieni mirë deri sa të vlojë. Pasi të ketë vluar largoi nga zjarri dhe vendosni atë në në shishe qelqi.

Këtë përzierje duhet ta konsumoni çdo ditë dy orë para ngrënies. Rekomandohet të konsumohet tri herë në ditë.

Mjekët ja heqin tumorin me madhësi sa të topit të bejsbollit (Foto)

17 vjeçari është vetëm një nga gjashtë personat në botë të cilët e kanë tumorin në formë të topit të bejsbollit.

 Ai mund të merr frymë lirshëm për herë të parë pas shumë viteve, pasi që doktorët ia kanë hequr tumorin me madhësi të topit të bejsbollit nga hunda e tij, shkruan DailyMail.

17 vjeçari është njeriu i gjashtë që është regjistruar në botë për tumorin e tij gjigand. Ai nuk ka pasur mundësi të merr frymë siç duhet, të flasë apo të hajë për më shumë se një dekadë, duke e shtyrë atë që të kërkojë ndihmë në shtetin e Indisë.

Mjekëve u është dashur plot tri orë që të largojnë tumorin 750 gram. Mjekët janë detyruar që të ngadalësojnë qarkullimin e gjakut, për shkak që tumori ka pasur një presion të lartë.

Dr. Passey, nga spitali i Nju Dehlit ka thënë se ky tumor është shumë i çuditshëm dhe normalisht e ka madhësinë e një topi të tenisit. “Por në këtë rast, duket sikur një kokë tjetër është rritur brenda pacientit- diçka si bejsboll,” ka thënë ai.

A e dini pse nuset mbulojnë fytyrën?

Simbolika e traditës për ta mbuluar fytyrën në ditën e martesës
Kemi parë se edhe tek ne është bërë zakon që nusja në ditën e martesës ta mbulojë fytyrën me një shami të kuqe apo më një material transparent nga pjesa e vellos së saj dhe sipas zakonit burri i saj është personi i parë që ia largon mbulesën nga fytyra.

Mirë, kështu më parë kemi gjetur se pse nuset në ceremoninë martesore vishen me të bardha, tani si dhe pse ka mbetur tradita e të mbuluarit të fytyrës do ta kuptojmë në vazhdim.

Dramatike, elegante, por ndoshta shumë irrituese në praktikë. Pse i veshin ato? Çfarë do të thotë?

Mbulesa e fytyrës në dasma filloi si një gjë në kohët romake, kur nuset ishin të mbuluara nga koka deri te këmbët me një vello masiv të quajtur “flammeum’.Pse? Sepse romakët ishin të frikësuar nga shpirtërat e këqij në ceremoninë për të mallkuar çiftin, shkruan rtv21.tv.

Arsye tjetër ishte se në dasma e hershme, kur martesa bëhej tërësisht nëpërmjet etërve, me nusen e dhënë larg në këmbim të parave dhe mallrave, baballarët duke i dhënë vajzat e tyre kanë kërkuar t’ia fshehin fytyrën vajzave deri në minutën e fundit, në mënyrë që një nuse më pak tërheqës nuk do ta prishë marreveshjen. Sa e ëmbël! Kjo përfundimisht u shndërrua në traditën e “bukur” që dekreton se njerëzit nuk mund ta shohin nusen e tyre para martesës. Romantike, huh?

Për disa të tjerë kjo mbulesë simbolizonte se nusja është e virgjër. Ndërsa në besimin hebre, perdet apo mbulesa e fytyrës simbolizon që dhëndëri nuk martohet për shkak të asaj se si nusja duket. Me këtë ai thotë “Të dua aq shumë, unë do të martohem edhe në qoftë se nuk mund të shoh fytyrën tuaj”.

Babai i incizon fshehurazi binjakët, ajo çfarë kapi në kamerë do t’ju mahnitë (VIDEO)

Sigurisht të gjithëve u pëlqejnë videot që shfaqin foshnje të ndryshme të këndshme, të cilat mund të gjenden kudo në internet. Në këtë artikull sot do të shihni një video mahnitëse të dy binjakëve të bukur. Roy Johannik, babai i këtyre binjakëve, filloi t’i incizonte ata me kamerën e tij kur kuptoi se binjakët në fakt ishin duke folur mes vete me gjuhën e tyre, Roy mendoi se kjo është diçka e jashtëzakonshme dhe e publikoi videon në internet. Shikojeni atë më poshtë:

Letra e një 24-vjeçari në prag të vdekjes

Unë jam vetëm 24 vjeç dhe sapo zgjodha kravatën time të fundit. Është kravata që do vesh në funeralin tim pas pak muajsh. Ndoshta nuk më përshtatet me kostumin, por është perfekte për rastin në fjalë.

Diagnoza e kancerit erdhi shumë vonë për mua, të paktën para se ta mendoja një jetë të lumtur e të gjatë për veten. Mënyra e jetesës sime, ekzistenca ime ose diçka tjetër nuk do të kenë fare rëndësi sepse unë jetova pa bërë asgjë që kishte rëndësi.

Para se ta merrja lajmin për sëmundjen time mendoja shumë gjëra të kota por pastaj e kuptova se çfarë kam humbur duke u brengosur për gjërat që nuk kanë rëndësi, e duke i lënë anash ato që janë shumë të rëndësishme. Kështu që unë po ju shkruaj juve për një arsye egoiste. Dua t’i jap kuptim jetës sime duke e shpërndarë këtë konkluzion që e kam bërë për jetën në përgjithësi:

– Mos e harxhoni kohën duke bërë punën që nuk ju kënaq. Është më se e qartë se ju nuk mund të keni sukses në një punë që nuk e doni. Durimi, pasioni dhe dedikimi vijnë vetëm kur e doni atë që bëni.

Është budallallëk të frikësohesh nga opinioni i të tjerëve. Frika ju bënë të dobët dhe ju paralizon. Nëse e lini frikën të komandoj me ju atëherë do të bëhet keq e më keq çdo ditë, derisa të mos mbetet asgjë nga ju, vetëm një figurë false e juaja. Dëgjoni zërin e brendshëm dhe ndiqeni atë. Disa njerëz mund t’iu quajnë të çmendur, por disa do të ju mendojnë si legjendë.

– Merrni kontrollin e jetës tuaj. Merrni përgjegjësinë e plotë për gjërat që i bëni. Evitojini shprehitë e këqija dhe përpiquni që të bëni jetë të shëndetshme

– Vlerësojini njerëzit përreth jush. Miqtë dhe të afërmit tuaj do të jenë gjithmonë një përkrahje e madhe dhe një burim i forcës dhe i dashurisë.

Unë nuk jam i mërzitur se po vdes, sepse pikërisht ditët e fundit të jetës time janë bërë më me kuptim. Unë vetëm refuzoj ta pranoj se nuk do t’i pres disa projekte të rëndësishme, të cilat me vite i kam pritur. Gjithashtu shpresoj se lufta në Siri dhe në Ukrainë të përfundoj sa më shpejt.

Ne nuk do të jemi pjesë e kësaj bote përgjithmonë. Jeta jonë është një tregim i shkurtër në këtë planet të bukur që përfundon tepër shpejt. Andaj, shijojeni kohën tuaj në këtë jetë, me pasionin më të madh.

Bëjeni jetën tuaj interesante. Bëjeni të vlefshme.

Djali vendos të martohet me një gjarpër, arsyeja e tij shokuese

Një i ri vendosi të martohej me një gjarpër pasi beson se ai është mishërimi i të dashurës së tij e cila u nda nga jeta pesë vite më parë.

I riu zemërthyer i cili nuk ka pranuar të zbulojë identitetin e tij, beson se ky gjarpër është e dashura e tij.

Ai tregoi se filloi të ndjehet më mirë, kur pa një gjarpër shumë të “ngjashëm” me të dashurën. Pra ai mendoi se ajo kishte ardhur përsëri në jetë, por me ndryshimin e vetëm pasi ishte shndërruar në një gjarpër.

Tani djali e kalon jetën e tij me këtë gjarpër rreth 3 metra të gjatë duke besuar se është vajza me të cilën ai ishte dashuruar. Ai mesa duket ndjek idenë budiste se njerëzit mund të ringjallen duke u mishëruar tek kafshët.

Nëse veshkat tuaja janë në rrezik, trupi do t’ju japë këto shenja, mos i injoroni

Rreth 90% e njerëzve nuk i kuptojnë shenjat e para të sëmundjeve të veshkave, ndaj edhe i kapin ato në faza të avancuara, ku shumicën e rasteve veshkat kanë dështuar.

Ja disa nga simptomat më kryesore të mosfunksionimit të veshkave:

Rritja e presionit të gjakut: kjo simptomë vjen kur veshkat kanë një dëm të konsiderueshëm. Veshkat në këtë fazë rrisin presionin e lartë të gjakut.

Probleme me përqëndrimin: kur veshkat fillojnë të dështojnë, ato e bëjnë më pak efektiv largimin e mbeturinave nga trupi. Dështimi i veshkave çon në akumulimin e mbeturinave në trup dhe shkaktojnë probleme të tilla si të vjella, humbje oreksi, dhimbje koke, paaftësi për t’u përqëndruar, dobësim të sistemit imunitar etj.

Lodhje e vazhdueshme: kjo është një nga simptomat e para dhe më e përhapura thuajse tek të gjitha sëmundjet. Veshkat kur nuk funksionojnë siç duhet ulin nivelin e hemoglobinës dhe ulin nivelet e energjisë. Veshkat mund të shkaktojnë anemi gjithashtu.

Ënjtje në trup: kur veshkat nuk funksionojnë siç duhet, ato akumulojnë ujin dhe mbeturinat në trup, kjo shkakton ënjtje të nyjeve limfatike, të barkut dhe të kofshëve.

Gruaja që varros të gjalla femrat, arsyeja do ju habisë

Një grua nga Kina e njohur me emrin Liu Taijie mendoi se preku fundin kur nuk mundi të gjente një punë, martesa e saj po merrte fund dhe kjo e shtyu atë që të tentonte vetëvrasjen rreth tre vite më parë.

Por pasi e mori veten ajo vendosi që do ta përdorte eksperiencën e saj personale për të bërë një ndryshim në jetën e vajzave të tjera, duke themeluar këtë eksperiencë unike të vdekjes.

Liu krijoi “klasën e varrit” që konsiston në një copë tokë në një kodër me gjashtë varre të hapura në të. Më pas femrat ftohen që të shtrihen në këto gropa dhe të mendojnë sesi do të ishte bota pa to.

Atyre iu jepen gjithashtu leksione rreth mendjes, në mënyrë që t’i inkurajojë për të rigjetur vetëbesimin dhe vetëvlesimin për veten.

Sipas “Peoples Daily China”, një grua e cila i ishte nënshtruar kësaj terapie të pazakontë u shpreh se “Kur mendoja se çfarë do të ndodhte nëse do të vdisja, mu shfaqën prindërit e mi, fëmijët, bashkëshorti…ata nuk do të mund ta përballonin këtë”.

Sipas 30 vjeçares duke përjetuar eksperiencën e vdekjes shpreson që njerëzit të marrin guximin për t’u përballur me jetën dhe për ta vlerësuar atë dhe t’u japë atyre një pikëpamje tjetër për jetën.