Si vdes njeriu nga i ftohti dhe çfarë mund të bëjmë për t’i shpëtuar jetën

Temperaturat e ulëta mund të çojnë në vdekje dhe këtë e kanë treguar të paktën 20 viktima që erdhën si pasojë e të ftohtit në Eruopë. Po çfarë i ndodh trupit kur temperature nis të bjerë.

Hipotermia

Është një gjendje klinike që ka të bëjë me uljen e temperaturës së pacientit nën një vlerë të caktuar. Kur temperatura e trupit bie shumë, metabolizmi nuk arrin të jetë aktiv dhe për të ruajtur veten hyn në një gjendje qetësie, që i lejon të kursejë energjinë. Por nëse nga kjo gjendje nuk dilet Brenda një kohe të caktuar, mund të pasojë vdekja.

Në çfarë temperature vdesim?

Për të folur për rrezik vdekjeje, temperatura e trupit duhet të jetë 24 °C. Në këtë temperaturë, pacienti pëson ndalim të qarkullimit të gjakut, çka çon në bllokimin e aktivitetit të trurit dhe humbjes së të gjitha shenjave jetësore.

Ky proces nis nga “ngrirja” e qelizave që në temperatura të ulëta nuk arrijnë të prodhojnë energjinë e nevojshme për të mbajtur aktivitetin elektrik dhe bllokojnë funksionimin normal të trupit.

Fillimisht, për të mbrojtur organet jetësore, fluksi i gjakut përqendrohet në zonën qendrore të trupit dhe reduktohet në ekstremitete. Për pasojë, fillimisht nisin të ftohen gishtat, duart, krahët e me radhë. Për këtë arsye, ne e ndiejmë të ftohtin në këto pjesë të trupit. Në këtë pikë, nëse temperatura nuk kthehet në normalitet, i ftohti arrin zemrën dhe trurin.

Simptomat

Variojnë sipas temperaturave të trupit.

Grada e parë – 35-32°C. Simptomat janë: takikardi, të dridhura, ngushtim i enëve të gjakut, përgjumje.

Grada e dytë – 32–28°C. Simptomat janë: aritmi e zemrës, tension i ulët, probleme me frymëmarrjen, bebëza të syrit të zgjeruara, reduktim i reflekseve, gjendje të fikëti.

Grada e tretë, 28-24°C. Simptomat janë: probleme me zemrën, humbje e ndjenjave, humbje e shumë prej shenjave jetësore.

Grada e katërt, temperatura nën 24 °C. Gjendje kome dhe vdekje.

Si të shpëtojmë nga hipotermia?

Ndërhyrja urgjente është themelore për shpëtimin e jetës. Megjithatë, ajo duhet të bëhet nga një ekip i specializuar. Në pritje të mbërritjes së urgjencës, ajo çfarë mund të bëjmë është:

Të spostosh me kujdes pacientin në një vend të sigurt.

Të përdorësh batanije, veshje, kapele e doreza për ta ngrohur.

Të shtrihesh pranë tij për t’i dhënë nga nxehtësia e trupit.

T’i japësh pije dhe ushqim të ngrohtë (nëse janë kushtet).

Çfarë nuk duhet bërë?

Në rastet e hipotermisë, mjekët këshillojnë të shmangen fërkimet e pacientit në zonat ku ndien të ftohtë. Pijet alkoolike nuk ndihmojnë, prandaj duhen shmangur. Nuk duhet futur pacienti në ujë të nxehtë, pasi kjo mund t’i shkaktojë gjendje shoku.

28 thoughts on “Si vdes njeriu nga i ftohti dhe çfarë mund të bëjmë për t’i shpëtuar jetën”

 1. My brother suggested I would possibly like this website.

  He was totally right. This publish actually made my day.
  You can not consider just how so much time I had spent for this
  info! Thanks!

 2. Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 3. Jajaja… No sabes cómo me he reído. Rescates de este tipo he tenido yo varios (hace tiempo cuando todavía vivía en casa de mis padres y teníamos gatos). Como mis hermanas tenían (y siguen teniendo) fobia a todo bicho con plumas, se escondían en el baño y me tocaba ser a mí la “salvadora”.Me encantan los gatos pero ya no puedo tener porque, desde hace algunos años, me dan alergia. Una pena…Saludos

 4. especially the part on throwing used cups in the trash bin. I have never been in a race where the area after the hydration booths are litter-free. I find it a bit ironic especially if the proceeds of some races will go to the environment. Ho-hum. I think with discipline, races in our country will be better.No to Running Ruffians!Lizzie 🙂

 5. #10 “This bill will provide some real stimulus to our economy,” By stimulus does he mean lining the pockets of cronies and in-laws of our beloved government with a good deal of that 3.9 billion?

 6. hepimiz önümüze baktığımız için modellerin tutarlılık oranları hiç konuşulmuyor. bugün aklıma geldi iddia eki yayınlayıp 8 sütuna şu kadar tutturduk manşeti atan gazeteler gibi bizim gfs olsun diğer modeller olsun tutarlılık oranları inceleyen yok mu? mesela 10 gün evvel izmir e yağmur var dediydik bakın işte yağdı en sağlam tahmin bizde gibi çok mu saçma oldu?

 7. #83 faDon’t be so pedantic. There is nearly universal revulsion at what the WBC people do and virtually no support. The WBC people don’t go around killing anyone, let alone innocents in a market.In the Muslim world, we see much overt support for the nuts when they blow something (especially non-muslims) up and virtually no revulsion or other protest.

 8. Nice blog here! Also your site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lolFeel free to visit my web site – My homepage

 9. I have been taking fish oil 3 times a day for about a year to help even out my feeling of not caring in my depression. I stopped taking it about 10 days ago and just now started to notice significantly more feelings of “I don’t care” returning. So I have restarted taking it today. Wow I didn’t know that would happen! I haven’t felt that depressed for a year.Tim

 10. Rewinding time to come across your announcement here and sighing with the earlier bandwagon in relief and claps. Good for you for being yourself.This leads me to a question: Your tagline in the header above, about sharing and being brilliant and all. When did you create that? Did *you* create it or someone else and, if so, who? Thanks.P.S. If you reply to my comment, how will I know?

 11. இந்தக் கடிதத்தின் ஒரே ஒரு பயன் கருணாநிதியை அம்பலப் படுத்துவது மட்டுமே.இருந்தும் என்ன? எருமை மாட்டின் முதுகில் பெய்த மழை மாதிரித் தான் அதுவும்.பார்வதி அம்மாள் இலங்கை திரும்பியிருக்கலாம்.கருணாநிதிக்கு மிரட்டலாகவுள்ள அளவுக்கு அவர் ராஜபக்சவுக்கு மிரட்டல் அல்ல.

 12. Ja ja, en dan heb je het nog niet eens over de expansion-packs. Denk je dat je zo’n “spel” uitgespeeld hebt komt er’een expansion.Ik onderschrijf overigens de gekozen vergelijking, al jaren zelfs.Daarom speel ik zelf bijvoorbeeld het liefst Real-Time-Strategy-games.En om een nog niet door mijn Psychic Coach verklaarde reden kies ik altijd de “bad guys” om mee te spelen.

 13. Isadora disse:Faço das palavras da Monica as minhas. Me sinto incomodada com os pelos na virilha principalmente quando estou menstruada. Não me depilo por questão de estética e sim por higiene e acho que os homens deveriam fazer o mesmo, alias, cobro dos meus parceiros que se depilem ou que no mínimo tirem o excesso de pêlo.

 14. effetti sei molto più divertente te di quell’altro…PEr quotare hai mai sentito parlare di tag html? ah il quoting si mette in corsivo…qualche post più su ti ho fatto una serie di domande che attendono (vanamente come al solito quando si parla con voi) risposta

Leave a Reply

Your email address will not be published.